2018-12-03 17:47
Mézes reggeli a Mákszem Óvodában
|

Az idei méztermés jó része már a gazdák polcain várja, hogy teák ízesítésére, sütemények készítésére, felhasználják őket. A Gazdakör december harmadikának reggelén, mézes üvegekkel megrakodva érkezett Budaörs Mákszem Óvodájába, hogy megédesítse a kicsik reggelijét.
hirdetés
A Gazdakör Elnöke, Kisberk Balázs, mint minden évben, az idén is meglátogatja az óvodákat Budaörsön, hogy ott mézes reggelivel kedveskedjen a kis gyerekeknek. Ezúttal a Mákszem Óvodát kereste fel segítő munkatársaival együtt, akik finom friss kenyereket kentek meg vajjal,majd a terített asztalnál az óvónénik rácsurgatták a finom édességet. A „mákszemek” vagyis a kis óvodások boldogan falatozták különleges reggelijüket.
Kisberk Balázs és - rajta kívül még nagyon sokan- fontosnak tarja a méz fogyasztását, mert az, mint tudjuk, hozzájárul egészségünk megőrzéséhez. Számtalan mézfajtát ismerünk többek között a hárs, az akác, a vegyes virágok, a repce, a gesztenye virága. Sok más virágzó növény ad eleséget a szorgos méheknek, akik begyűjtik az éltető virágporokat, hogy később abból mézet készítsenek. Természetesen, elsősorban maguknak készítenék a mézet, hogy a népes méhcsaládjukat etessék, de az ember rájött a méz csodás hatására és ezért a méheket befogta, kaptárba terelte azért, hogy ebből a nemes ragacsos aranysárga nedűből saját számára is eltegyen. Ezeket a „ tudományos dolgokat” a gyerekek is tudják, hiszen a óvónénik meséltek már nekik erről a hasznos kis rovarról.
Az utóbbi 20 évben egyre nagyobb számban pusztulnak el a méhek világszerte, és a jelenség egyre csak erősödik. Csakhogy méhek nélkül nincsen élet. A Greenpeace kutatói szerint “ha a méhek kipusztulnak, négy évre rá az emberiség is követi őket”.
A méhek jelentősége tehát óriási, a megóvásuk létfontosságú. Nekik köszönhetünk minden harmadik falat ételt, hiszen az élelmiszer-növények, valamint a vadon élő növények 90%-a rovarok beporzásával szaporodik. A Greenpeace által nyilvánosságra hozott „Méhpusztulás – Az európai beporzó rovarokat és a mezőgazdaságot fenyegető veszélyek” című tudományos összefoglalója bemutatta, hogy a méhpusztulásnak számos oka van, mint például a klímaváltozás, betegségek és élősködők terjedése, de a nagyüzemi mezőgazdaság és az általa használt vegyszerek is jelentős szerepet játszanak benne.
Mindemellett a nagyvárosok egyre nagyobb térhódításával, és a zöld területek drasztikus csökkenésével, egyre jobban visszaszorítjuk az életterüket. Ennek okán méhek sokszor nagyon nehezen találnak táplálékot, így nagymértékben fenyegeti őket a kimerültség, és a pusztulás.
Most végre megvan a megoldás. Kifejlesztették azt, a méhek számára ehető papírt, mely táplálékot nyújthat nekik a nagyvárosokban, és megóvhatja őket a tömeges pusztulástól. Az ehető “Bee saving paper” olyan glükózt tartalmaz, ami energiával tölti fel a méheket, mégsem teszi ragacsossá a papírt. A méhészek is ezzel az anyaggal táplálják a télen a méheket.
Az óvodások természetesen mindezen tudományos híreket még nem ismerik, ők csak a mézet és a méheket szeretik mint azt a reggeli közben bizonygatták.
Köszönjük a Gazdakörnek ezt a már hagyománnyá váló kezdeményezést. Ha meghívnak, legközelebb is elkísérjük a Gazdakör „mézes stábját” hogy osztozzunk a gyerekek mézédes örömében
Major Edit ( forrás:méhészet)
Fotó: wein
Nyomtatás
Hozzászólás beküldéséhez lépjen be felhasználónevével. Amennyiben még nem regisztrált felhasználó,
itt regisztrálhat!
Bővebben kifejtené véleményét? Írását küldje el szerkesztőségünk e-mail címére.
|
|
Ehhez az íráshoz még nem érkezett hozzászólás.
|
|

|