A mikrohullámú sütőnek számos előnye van. Az étel gyorsabban elkészül és több vitamin és ásványi anyag marad benne, mint a hagyományos főzés során. Ugyanakkor vannak olyan ételek, amelyeket tilos betenni a mikróba, mert felrobbannak, vagy a belőlük kiáramló gőz okozhat problémákat.
Tojás
Jobb ha nem próbálkozol azzal, hogy kemény tojást főzz a mikróban. A nagy hőhatás miatt a tojásban gőz keletkezik, és mivel a gőz nem tud kiszabadulni így felrobban a tojás. Jobban jársz tehát, ha a hagyományos tojásfőzésnél mnaradsz, már csak azért is, mert a felrobbant tojás darabjait borzasztó nehéz kitakarítani a mikróból.
Feldolgozott húsok
Sokan a virslit is a mikróban melegítik fel, de ezt az ételt sem ajánlatos mikrohullámú sütőbe tenni, ahogyan a kolbászokat, felvágottakat sem. A virsli egyrészt könnyen szétrobbanhat, ha túl sokáig melegíted, másrészt ezek a feldolgozott húskészítmények tele vannak tartósítószerrel, adalékanyagokkal és koleszterinnel. A magas hőmérséklet miatt oxidálódhat a koleszterin, ami megtapad az érfalon, így nagyobb a kockázata a szívbetegség kialakulásának.
Csípős paprika
Semmilyen csípős paprikát, csípős ételt ne melegíts mikróban. Az erős paprikában található kapszaicin felszabadul a nagy hő hatására és kellemetlen élményben lesz részed, amikor kinyitod a mikró ajtaját. Mintha paprikaspray-vel fújnál be a konyhába, olyan érzés lesz, ahogy ég a torkod, csíp a szemed.
Paradicsomszósz
Megmaradt tegnapról egy kis paradicsomszósz, s míg kifőzöd a tésztát beteszed a mikrohullámú sütőbő felmelegíteni? Rossz ötlet. A sűrű szószok nem tudnak egyenletesen felmelegedni, a felszabadult gőz pedig szétfröccskölődik a sütőd belsejében.
Szőlő
Vannak gyümölcsök, amelyek bírják a meleget, a szőlő nem az. Bár nekünk sosem jutna eszünkbe szőlőt a mikróba tenni, de ha te mégis megpróbálnád, előre szólunk, hogy felrobban. A mazsola pedig egyenesen füstölni kezd a mikróhullámúban.
Fagyasztott hús
Gyors és egyszerű megoldásnak tűnik a fagyasztott hús felengedése a mikróban, de a hő egyenletlen eloszlása miatt előfordul, hogy egyes területek fagyosak maradnak, míg a hús másik része túlmelegszik. A hideg részekben jobban elszaporodhatnak a baktériumok, amelyek potenciális fertőzésveszélyt jelentenek a fogyasztók számára. Az a legjobb, ha a fagyasztott húst a főzés előtti éjszaka kiveszed a hűtőből, így egyenletesen felolvad.
Anyatej
Sok kismama lefagyasztja az anyatejet, és amikor szükség van rá, felengedi. A mikróban való olvasztás jóval kényelmesebb és gyorsabb, mint megvárni azt, hogy természetesen felengedjen a tej, viszont így sokkal egyenletesebben melegszik fel a tej. Lehet, hogy az üveg tetején lévő tej megfelelő hőmérsékleű, viszont a közepe már túl forró, ami megégetheti a baba száját. (mindmegette.hu)
SzK