-Dr. Maria Werthan, a Frauenverband elnöke hívott meg minket a „Magyarországi német és Dunamenti német asszonyok – tegnap és ma” című nemzetközi konferenciájára 2024. augusztus 2-4. között a Bad Kissingeni Heiligenhof Oktatási Központba.
Augusztus 2-án, pénteken a konferencia elnöke, Dr. Werthan bevezetője után izgalmas előadást hallgattunk meg tőle a dunai sváb történelem identitásformáló pillanatairól. A következő előadó, Jürgen Harich, a Dunamenti Svábok Szövetsége elnöke és középiskolai tanár érdekes betekintést nyújtott nekünk a magyarországi németek és a dunai svábok 1919 utáni mozgalmas történetébe. Vacsora előtt Prof. Dr. Agatha Schwarz, az Ottawai Egyetem irodalom és modern nyelvek professzora online előadásán vehettünk részt, ahol megható könyveket mutatott be „Gyermekkor, háború és újrakezdés – a dunai svábok élményei női szemszögből elbeszélve” témában, valamint ennek kapcsán a traumafeldolgozás különböző módjairól.
A résztvevők Európa különböző országaiból érkeztek
Augusztus 3-án, szombaton elsősorban mi, magyarországi németek álltunk a középpontban: Jaszmann Gabi kolléganőm, a Magyarországi Német Tájházak Információs Központjának vezetője mutatta be a legszebb helytörténeti tereket és hagyományőrző múzeumokat, amelyek a magyarországi német emlékezetkultúra szempontjából nagyon fontosak. Előadásomban („Magyarországi német nők a lágerekben”, Dr. Kathi Gajdos-Frank) hangsúlyoztam, hogy nekünk, az úgynevezett unokák nemzedékének kell az utókor számára (a 24. órában vagyunk!) megőriznünk, feljegyeznünk a deportált, elűzött és internált magyarországi német asszonyok sorsát. Ezen a szombat délelőttön megható (családi) történeteket hallhattunk Thomas Dappertől, a Német Kitelepítettek Kulturális Alapítványának sajtó- és közkapcsolati munkatársától „A jugoszláviai németek haláltáborai és a nemzeti szocialista kötődésű dunai svábok narratívája” címmel.
Délután három műhelyben folytatódott a munka: Jaszmann Gabi a néphagyományok és nyelvmegőrzés témában Robert Becker „Ti Hausschlange” című meséjét dolgozta fel az érdeklődőkkel, Dagmar Österreicher asszony néptáncot tanított, és honfitársainkkal, Szakács Andorral és feleségével, a budaörsi Zengl Ágnessel gulyáslevest főzhettek a résztvevők.
A gyógyító forrás az akkoriban népszerű magyar szabadságharcosról, II. Rákóczi Ferencről kapta a nevét.
Vacsora után, majd másnap, augusztus 4-én reggeli után a műhelymunkák eredményeit ismertették és a konferencia céljait vitatták meg.
„A búcsú nagyon szívélyes volt, és remélhetőleg még találkozunk” – írta Theresia Mann, a Budaörser Heimatverein Bretzfeld elnöke, partnermúzeumunk, a bretzfeldi Budaörser Heimatmuseum korábbi igazgatója. Mann asszonnyal, Werthan asszonnyal, Harich úrral, Dapper úrral és a konferencia számos résztvevőjével jó, előremutató párbeszédet folytathattunk, ezen kívül megtekinthettük mind a szudétanémetekről szóló színes fotókiállítást (Heiligenhof lépcsőházában), mind a fürdővárost, Bad Kissingent. Bad Kissingent 2021-ben tíz másik várossal együtt az UNESCO „Európa legjelentősebb fürdővárosai” világörökség részévé nyilvánította.
Heiligenhof 1923-ban épült és 1952 óta a Szudétanémet Egyesület tulajdona. Oktatási és találkozóközpontként (2007 óta) a „Németek és keleti szomszédaik” témájú szemináriumok megtartására összpontosít a németországi és külföldi érdeklődők számára, és továbbra is elkötelezett a gyökerei iránt: „egy darab otthon/Heimat az elűzetésben”.
Szeretnék gratulálni Dr. Werthan Mária elnök asszonynak a sikeres heiligenhofi konferenciához, és átadni kedves köszönő szavait kollégáimnak és honfitársaimnak, különösen Jaszmann Gabinak és a Szakács házaspárnak: „Kedves Kathi, te és a csapatod tökéletes előadást nyújtottatok, előadásokkal, tánccal, mesemondással és finom gulyással”.
Ez a három nap mindannyiunkat gazdagított!
Szeretettel, Dr. Gajdos-Frank Katalin
Fotó: Theresia Mann, Gajdos-Frank Kati