A magyar tájak szentjeiről

2024-09-18 | Budaörs
Szeptember 17-én, kedden 18 órakor a „Tájak szentjei és szentek tájai a Kárpát-medencében” című, az Ars Sacra Fesztiválhoz csatlakozott előadásra és könyvbemutatóra érkeztek szép számmal az érdeklődők a Jókai Mór Művelődési Házba.

A megjelenteket Szaplonczay Polgár Marianne , a Magyar Történelmi Szalon elnöke köszöntötte, bemutatva a Szalon sokéves tevékenységét.

Elsőként  Pánti Anna operaénekes elragadó előadását hallhattuk.

A   Kertművészeti és Kertépítészeti Tanszék munkatársai, Dr. Sárospataki Máté tanszékvezető egyetemi docens és Dr. Herczeg Ágnes egyetemi docens, valamint Benkő Anna okleveles tájépítészmérnök hiánypótló, a magyar tájkultúrához és az egyes tájhasználatokhoz kapcsolódó szenthatározó könyvet írtak.


A magyar tájban mindig is különös szerepet töltöttek be a szentek, hiszen ahogy az évszázadok alatt folyamatosan formálódott a Kárpát-medence tájművelése, változatos tájain úgy jelentek meg a szenteket ábrázoló műalkotások. Hazánk területén jelenleg csaknem ezer szentekkel kapcsolatos szobor található, amelyek bepillantást nyújtanak az adott táj és a tájat formáló emberek életébe. A tájat érrendszerként behálózó utak mentén vagy a településen belül elhelyezett építmények, leginkább templomok, kápolnák és rendházak vonzásában, valamint a településszövetekben önállóan térszervező elemekként megjelenő szentábrázolások igazodási pontok is. „Segítettek a mindennapi tájékozódásban még akkor is, amikor már a hótól borított tájban már nem láthatóak az utak, ösvények. Ugyanakkor utat mutatnak transzcendentális síkon is. Fókuszpontok, amelyek felé tarthatunk, a horizonton vertikális irányt mutatva. A Fent és Lent, az Ég és Föld összekötőjeként, e kapcsolat metszőpontját kijelölve a földi térben” – fogalmaznak a könyv alkotói.

A kiadvány szenthatározó a tájépítészet, a kertművészet kutatói és kedvelői mellett a többi között az építészetben, az oktatásban, a turizmusban résztvevő szakemberek és érdeklődők számára is hiánypótló műként szolgál, hiszen „ha nem értjük a magyar táj szentjeinek jelentőségét, akkor a magyar tájra vonatkozó tájolvasatunk hiányos és érthetetlen marad. Fontos ismerni a hagyományokat és miérteket, hogy tudatosan és otthonosan járhassunk a magyar vidéken, értő módon olvashassuk a táj jeleit” – hangsúlyozzák a szerzők.

Majd Dr. Szabó András Kazinczy -díjas előadóművész örvendeztetett meg bennünket többek között Ady,- Áprily,- Dzsida Jenő,- Kányádi költeményekkel.

A rendkívül színvonalas estét a Sapszon kórus zárta, Dr. Krasznai Gáspár KÓTA-díjas karnagy vezényletével.

A könyvet a helyszínen megvásárolhattuk. Megrendelhető: https://www.magyarkertorokseg.hu/hirek/megjelent-a-szenthatarozo/  Jó szívvel ajánlom a téma iránt érdeklődőknek.

Lélekben és szellemiekben feltöltődve távoztunk.

A rendezvény támogatója: Budaörs Város önkormányzata, Rákóczi Szövetség.

s.k.

Megosztás