Csillaghullás

2024-08-11 | Budaörs
Nem mindennapi esemény vár ránk augusztus 12-én és az azt követő napon,illetve , este jóval a sötétedés után  Csillaghullás lesz látható. Nem másról mint a Perseida meteorrajról van szó. Figyeljük hát a sötét égboltot amelyen egyszer csak megjelenik a várva várt meteorraj a Perseidák.

A Perseida meteorok látszólag a Perseus csillagkép feletti égrészről indulnak ki, de az egész égbolton bárhol feltűnhetnek. Viszonylag gyors meteorok, emiatt a halványabb rajtagok a fotóinkon kevésbé fognak meglátszani. Jellemző e rajra az, hogy a meteorok színe vörös-zöld átmenetes, ezt különösen a fényesebbeken lehet észrevenni. Fotón igen jól megmutatkozik ez a jellemző.

A radiáns az esti órákban még nincs túl magasan, emiatt kevesebb meteor jut egünkre, azonban ezekre jellemző lehet, hogy igen hosszú utat járnak be, emiatt látványosak. Éjfél felé már 35 fokon jár a radiáns, hajnali 3 felé pedig már 55 fokon. Ez a hajnali idő már csak azért is jó, mert ekkor a keleti égen már szépen látszik például az Orion csillagkép is, és kis szerencsével néhány „jól elhelyezett” meteort is megörökíthetünk így.

Augusztus 12-én hajnalban óránként akár 100 hullócsillagot is láthatunk.

A Perseidák meteorraj maximuma idén augusztus 12-én 16 órára esik, de már vasárnap estétől érdemes az eget kémlelni – írta közleményében a Svábhegyi Csillagvizsgáló. A szakemberek szerint a legtöbb, óránként 75-100 hullócsillagot hajnalban lehet majd megpillantani a hét elején.

A meteorzápor megfigyeléséhez érdemes fényszennyezéstől távoli helyet keresni, ahol az égbolt jól belátható. A Hold idén első negyedben jár, így fényszennyezése csak mérsékelten zavarja majd a megfigyelést, a szerencsésebbek pedig még néhány szép, fényesen izzó tűzgömböt is láthatnak

– olvasható a közleményben.

A Perseidák hullása már július végén elkezdődött, a jelenség maximuma után napról napra kisebb gyakorisággal látszanak még Perseidák egészen augusztus végéig.

A Perseidák meteorraj meteoroidjai a 109P/Swift-Tuttle üstökösből származnak. Ez az üstökös átlagosan 133 évenként kerüli meg a Napot. Az üstökösből “kipöfékelt” porszemcsék az üstökös pályája mentén eloszlanak, és az üstököshöz hasonló sebességgel tovább keringenek a Nap körül. Amikor a Föld keresztezi az üstökös pályáját, a porszemcsék ütköznek a Föld légkörével. Az apró ütköző testek rendkívül nagy sebességük miatt ionizálják a felső légkör gázmolekuláit, amik látványos felfénylést, ioncsatornát képeznek. Ez látható a földről, akár sok tíz kilométeres távolságból hullócsillagnak – magyarázták a közleményben.Míg egy átlagos évben a csúcs idején 50-70 meteort láthatunk óránként ez most picit alacsonyabb, 40-50 rajtagot jelent. Természetesen ezt a mennyiséget csak akkor látjuk, ha sötét és felhőtlen égen követjük az eseményeket

A Perseidák megfigyelésére a Svábhegyi Csillagvizsgáló dupla észlelőestét szervez a Hullócsillagok éjszakája rendezvényükön, melyre a csillagvizsgáló honlapján lehet jelentkezni. A meteorrajról bővebb információk a Svábhegyi Csillagvizsgáló blogbejegyzésében találhatók – áll az összegzésben.

Major Edit

Forrás: Sokszínű Vidék.hu
Megosztás