Hogy kik? Nyilván van közöttük „ügyes” vállalkozó is, aki olcsón vett egy hétvégi telket, talán még ház nélkül, majd horribilis összegért adta tovább – talán már házzal együtt. De milyen házzal?
Vegyünk egy példát:
350 millió Ft-ért árulták a „Budaörs elegáns lakónegyedében, az Odvashegyen csúcsszínvonalon megtervezett és igényesen kivitelezett háromszintes családi házat”, amely örökpanorámás, a Hegyalja utcában (a hirdetés már lekerült, tehát elkelt a ház)
Kié volt a telek eredetileg, ki vette meg (mennyiért?) és vajon ki adta el újra és mennyiért, ill. ki épített rá és adta el 350 millióért?
De még izgalmasabb kérdés: Mikor került sor a terület belterületté nyilvánítására, az ingatlan „átsorolására” a városházán?
Így nézett ki régebben a terület, ahol most sorra nőnek ki a földből – sajnos inkább a kivájt hegyoldalból – a luxusvillák. A látvány nem szép, sőt elborzasztó. Meddig lehet ezt még fokozni?
Hegyeink beépítése, sajnos, a városvezetés – és a főépítész – akaratával és tudtával kell, hogy történjen, mi sem bizonyítja ezt jobban, mint a Településképi Arculati Kézikönyvben jó példaként említett „hegyvidéki”épületek:
Forrás: TELEPÜLÉS-KÉPI ARCULATI KÉZIKÖNYV (2008)
Ugyanebből a Kézikönyvből érdemes egy térképet is megnézni, ahol szépen kirajzolódik pl. az Odvas hegy, rögtön a csúcsa alatt „hegyvidéki lakóterületnek” megjelölve a terület:
Összehasonlításul még két térképet nézzünk meg:
Ezért érthetetlen, amikor halljuk a sajnálkozó nyilatkozatokat: Mi, Budaörs vezetői, semmit sem tehetünk ez ügyben. – Pedig a HÉSZ-t, a helyi építési szabályozást, nem egy gaz helikopter pottyantotta le a városházára, hanem azt (és annak módosítgatásait) éppen a képviselő-testület többsége fogadta és fogadja el – élén a polgármesterrel. A HÉSZ-ben mindent megfelelően szabályozni kell(ene) : hol lehet építkezni, mennyire beépíthető a telek, milyen nagy lehet az épület széltében-hosszában-magasságában – és egyáltalában hol lehet lakóházakat építeni és azok hogy nézhetnek ki a városkép szempontjából.
Idézünk a 1997. évi LXXVIII. törvényből az épített környezet alakításáról és védelméről:
„Építésjogi követelmények
18. § (1) * Építési tevékenységet végezni az e törvényben foglaltak, valamint az egyéb jogszabályok megtartásán túl, csak a helyi építési szabályzat előírásainak megfelelően szabad.”
Akkor tehát ki lopja el tőlünk a hegyeinket?
SzK