Szükséges vitaminok idősebb korban

2023-05-31 | Budaörs
Az egészséges öregedés érdekében gondoskodnunk kell arról, hogy megfelelő mennyiségű tápanyagot fogyasszunk.Fontos a testi és lelki erőnlét amelyek megőrzéséhez nélkülözhetetlenek a vitaminok fogyasztása is.
Az életkor előrehaladtával a szervezetünk táplálkozási igényei megváltoznak, ezért egyes tápanyagokra nagyobb mennyiségben van szükségünk. – Ezek pótlása azért is fontos, mert idősebb korban olyan krónikus betegségek veszélyeztetnek bennünket, mint például a szív- és érrendszeri problémák, a csontritkulás, de 50 év felett már izomtömeg vesztés is kialakulhat – hívta fel a figyelmet Dr. Pápay Zsófia, a Semmelweis Egyetem Gyógyszerészeti Intézetének egyetemi adjunktusa, az ExtraVital Kft. szakértője.
 Az egészséges öregedés érdekében gondoskodnunk kell arról, hogy megfelelő mennyiségű tápanyagot fogyasszunk. Az étrend-kiegészítők tartalmazhatnak vitaminokat, ásványi anyagokat, aminosavakat, gyógynövényeket vagy probiotikumokat, azaz olyan plusz tápanyagokkal szolgálnak, amelyek csökkenthetik az egészségügyi problémák kialakulásának kockázatát. Ezek a készítmények vény nélkül is beszerezhetőek, azonban alkalmazásuk előtt érdemes kikérdezni gyógyszerész vagy orvos véleményét, hiszen lehetnek nemkívánatos mellékhatásaik, például egyes gyógyszerekkel együtt alkalmazva.– Jelenlegi tudásunk szerint nem tanácsos folyamatosan vitaminokat szedni, mert a szervezet saját előállító és felhasználó képessége is csökkenhet. Ezért jobb 2-4 hónapos kúrákat tartani, majd szüneteket beiktatni. A legjobb a célzott pótlás, ehhez évente 1-2 alkalommal érdemes ellenőriztetni a szükséges vitaminok és ásványi anyagok szintjét a szervezetben – javasolta Dr. Pápay Zsófia.Mire lesz szükség?

Csontritkulás megelőzésére, ízületek rugalmasságának fenntartásához és izomvesztés ellen

  • Kalcium, D-vitamin és K-vitamin

A menopauza előtt a petefészkek a szervezet ösztrogén szintjének nagy részét termelik, ami segíti a kalcium felszívódását. A menopauza után azonban a petefészkek leállítják ezt a hormont, ezért csökken a kalcium felszívódása, így nagyobb a csontvesztés kockázata. Mivel a kalcium felszívódását a D-vitamin segíti, ezért együttes szedésük javasolt. A K-vitamin pedig a csontok felépüléséhez szükséges.

A Nemzeti Egészségügyi Intézet javaslatai alapján:

  • D-vitaminból 50 év felett legalább 600 NE javasolt naponta
  • Kalciumból 2500 mg/nap
  • K-vitaminból 90 mcg (ug)/nap

Cukorbetegség

  • D-vitamin, K-vitamin, E-vitamin, niacin, króm

A mikrotápanyagok – vitaminok, ásványi anyagok – hiánya a szervezetben jelentős hatással lehet a cukorbetegségre és az inzulinrezisztenciára, emellett bizonyos mikrotápanyagokról ismert, hogy összefüggésben állnak a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásával.

– A D-vitaminnal kapcsolatban például kimutatták, hogy inzulinrezisztencia esetén csökkentette a cukorbetegség kialakulásának kockázatát. Egy friss, idei tanulmány szerint a cukorbetegeknek érdemes krómot, K-vitamint, niacint (B3 vitamin) és E-vitamint fogyasztani. A króm csökkenti a vércukorszintet, és az édesség utáni vágyat, a K-vitamin az inzulin szintet-, a niacin és az E-vitamin pedig a koleszterin szintet optimalizálja – mondta a szakértő.

  • Niacinból 16 mg javasolt naponta
  • E-vitaminból 15 mg/nap
  • Krómból 40 ug/nap

Szív- és érrendszer

  • Omega-3 zsírsavak, magnézium, kálium

Az omega-3 zsírsavak a többszörösen telítetlen zsírsavak csoportjába tartoznak. Többek között szerepet játszanak a szív egészségének megőrzésében és a megfelelő agyműködésben.

A magnézium segíti az izmok munkáját, támogatja a szív-, az idegek- és a csontok egészségét.

A kálium egy olyan esszenciális elektrolit, amely segíti a szív-, valamint az ideg- és izomműködést.

  • Omega-3 zsírsavakból 1100 mg javasolt naponta
  • Magnéziumból 375 mg/nap
  • Káliumból 2000 mg/nap

Depresszió, szorongás

  • Omega-3 zsírsavak, D-vitamin, B-vitaminok

Idősebb korban sokan küzdenek szorongással, depresszióval.

Az omega-3 zsírsavak segítik az agyban a hírvivő molekulák bejutását a sejtekbe, valamint erősítik a sejtek közötti kapcsolatot, amely enyhítheti a depresszió tüneteit. Az omega-3 és a D-vitamin egymást támogatva fejtik ki hatásukat az agyban, ugyanis ez utóbbinak egyes tanulmányok szerint szerepe van a hangulatszabályzásban is.

A B1-, B3-, B6- és B12-vitamin hiány is okozhat levertséget, valamint depressziós tüneteket. Erre ajánlott a B-komplex, amely együttesen tartalmazza ezeket a vitaminokat.

Amikor nem vitaminhiány okozza a panaszokat, hanem például krónikus kialvatlanság van a háttérben, akkor érdemes különféle gyógynövény teákat, vagy ezekből készült kapszulákat fogyasztani. A sáfrány például segít a pozitív hangulat és kiegyensúlyozott érzelmi állapot fenntartásában. A levendula hatóanyagai pedig elősegítik a jó közérzetet, továbbá nyugtatja az emésztőrendszert. A valeriána pedig hozzájárul a pihentető alváshoz. A megfelelő hatás érdekében érdemes 1-2 hétig inni egy-egy teát.

Kevesen tudják, hogy a bélflóra egyensúlyának zavara is okozhat szorongást. Az omega-3 zsírsavak pedig prebiotikus hatásúak, azaz elősegítik a jótékony baktériumok szaporodását a bélben.

  • B1-vitaminból 1,1 mg javasolt naponta
  • B3-vitaminból 14 mg/nap
  • B6-vitaminból 1,5 mg/nap
  • B-12 vitaminból 2,4 ug/nap

Memória, idegek védelme, energia szint fenntartására, vérképzés

  • B12-vitamint, vas, folsav

A B12-vitamin az egyik esszenciális B-vitamin, amely segít a vörösvértestek képződésében, szükséges a megfelelő idegműködéshez. Az idősebb felnőtteknél csökken a B12-vitamin felszívódása a gyomor-bél traktusban, ezért lehet alacsonyabb a szintje.

A vashiány gyakran érinti az időseket, ugyanis az emésztőrendszer gyulladása vagy krónikus betegségek, illetve egyes gyógyszerek szedése is csökkentheti a vas felszívódását: például antibiotikumok, savlekötők, hormonkészítmények.

Emellett figyelni kell a vaskészítmények megfelelő szedésére is, ugyanis például a kávé, a tejtermékek vagy a kalcium tartalmú tabletták csökkentik a vas felszívódását. A vashiány főbb tünetei lehetnek a csökkent koncentráció képesség, a hajhullás és a sápadtság. A vas felszívódását elősegíti a C-vitamin, a B12-vitamin és a folsav (B9 vitamin). A vasraktárak feltöltéséhez 2-3 hónapos kúra javasolt.

Azoknál az embereknél, akiknek vérében alacsony a vasszintje (amely anémiaként ismert), nagyobb a kockázata a gondolkodási, kommunikációs, megértési és memóriaproblémák kialakulásának.

Mivel a vas túladagolható, ezért érdemes laborvizsgálattal ellenőriztetni.

  • Vasból 14 mg javasolt naponta
  • Folsavból 400 ug/nap

A kollagénről se feledkezzünk meg

A kollagén egy olyan fehérje, amely a kötőszövetek, a bőr, az ízületek és az ízületi szalagok felépítésében játszik fontos szerepet. Minél idősebb valaki, annál kevesebb kollagén termelődik a szervezetében. Fontos tudni, hogy a szöveti regenerációs folyamatok, így például a fekélyek vagy az égési sebek gyógyulási folyamata is kollagént igényel.

A legújabb kutatások szerint a tengeri halkollagén növelheti a kalcium táplálékkal történő felszívódását, továbbá segíti a csont regenerációját.

Érdemes könnyen oldódó és ezáltal jól felszívódó kollagén italport választani, amit belekeverhetünk kávéba, gyümölcslébe, joghurtba, így akár nagyobb dózist (5000-10000 mg) is elfogyaszthatunk belőle. Emellett azt is érdemes tudni, hogy a C-vitamin hozzájárul a normál kollagénképződéshez.

Forrás: Blikk.hu

Major Edit

Megosztás