Tarján (németül Tarian) hagyományosan sváb község Komárom-Esztergom megyében
Fekvése
Tatabányától kb. 14 km-re fekszik keleti irányban, a Gerecse dombjai között. Hozzá tartozik a tõle délre kb. 4 km-re található Tornyópuszta is.
Története
A település és környéke már a rómaiak idején is lakott volt, amit a nagyszámú e korból származó itt talált lelet is bizonyít.
A 13. században, II. Endre idején említik elõször. 1326-ban terra Taryan alakban említették, ekkor Pál mester birtoka volt. 1426-ban a tatai vártartozékaként tartják számon. 1529-tõl az Oszmán Birodalomhoz kerül. Ez idõszakban a népesség száma és összetétele igen változó volt.
A 17. századig magyarok éltek a településen.
1707-ben, a szabadságharc idején, lakossága Rákóczihoz csatlakozott, ezért késõbb sok zaklatásban volt része.
1727-tõl az Esterházyak tulajdonába került. Gróf Esterházy József 1737-ben 40 német családot telepített be a faluba. A lakosság földmûveléssel és erdõgazdálkodással foglalkozott.
A lakosság ma is õrzi a német nemzetiségi hagyományokat. Sokan foglalkoznak borászattal, néhány helyi présház több mint 100 esztendõs.
2011-ben 2600 lakosából 861 német nemzetiségû volt (33%).
Külkapcsolatok
A település határában helyezkedik el az 1994-ben alapított, 67 férõhelyes Német Nemzetiségi Ifjúsági Tábor.
A nemzetiségi tábor feladata a helyi és a német partnervárosokból érkezõ fiatalok szervezett kapcsolatteremtésének, mûvelõdésének, üdültetésének, a diákok nyelvtanulásának, sportolásának biztosítása.
Ugyanakkor nyitott a magyar, továbbá a környezõ országokban és távolabb élõ német és magyar nemzetiségû fiatalok elõtt is.
Tarján partnertelepülései: Staufenberg (1990) és Kirchberg (1999).
Nevezetességei
Állandó programok
Még Tarjánról IDE KATTINTVA!
Fotó:wikipedia – Civertan