Ki Iványi Gábor?

2024-08-28 | Budaörs
Metodista lelkész, politikus, egyetemi oktató, a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség elnöke. Sok szó esett személyéről a legutóbbi rendkívüli testületi ülésen Budaörsön, mivel a Zombori úti idősek otthona fenntartását az általa vezetett Magyar Evangéliumi Testvérközösségtől átvette a város.

Villantsunk fel néhány epizódot életéből, a teljesség igénye nélkül.

Eddigi életpályája

Iványi Gábor (1951, Szolnok – ) középiskolai tanulmányait Nyíregyházán végezte, majd 1970–1974 között teológus, lelkész hallgatóként tanult a Szabadegyházak SZET Lelkészképző Intézetben. 1976–1979 között a MET házi teológia akadémiáján tanult. 1991-ben szerezte meg diplomáját a Wesley János Lelkészképző Főiskolán. 1996-ban tiszteletbeli doktorátusi címet kapott a Roberts Wesleyan College-tól (USA). 2008-ban kapta meg az Országos Rabbiképző – Zsidó Egyetem címzetes egyetemi tanár rendet. 1973-tól a Magyarországi Metodista Egyházban segédlelkész, majd az említett egyházból kirekesztett lelkészek és hívők csoportjának tagja, 1974-től 1981-ig illegalitásban.

1974-ben a SZET lelkészképzőjéből (egyház)politikai okokból fegyelmi eljárás útján kizárták. Egy évre rá, 1975-ben eltávolították a Metodista Egyházból. 1977-ben egyesületi joggal való visszaélés címén felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték. Még abban az évben az illegális Beszélő egyik alapító szerkesztője, és a Nyitott Ajtó illegális egyházi folyóirat alapítója. Az 1979-ben létrejövő, SZETA (Szegényeket Támogató Alap) alapító tagja, majd 1981-ben alapító lelkésze volt a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösségnek. Ma az egyház elnöke és békásmegyeri egyházközségének (Megbékélés Háza Templom) templomépítő parókusa. 1987-től a Wesley János Lelkészképző Főiskola megbízott igazgatója, majd főigazgatója, ma határozatlan időre rektora. Ugyanebben az évben jött létre az Élet és Világosság egyházi lap, melynek alapító szerkesztője, és azóta rovatvezetője. A nemzetközi tudományos életben a Wesley János Lelkészképző Főiskola rektoraként a Council for Christian Colleges and Universities (CCCU) valamint az Association of Free Methodist Educational Institutions (AFMEI) tagja.

1988–1989-ben a Szabad Kezdeményezések Hálózata és az első ügyvivő testület egyik tagja (Göncz Árpád, Solt Ottilia és mások társaságában). 1990-től 1994-ig, majd 1998-tól 2002-ig országgyűlési képviselő az SZDSZ színeiben. Az első ciklusban az emberi jogi, kisebbségi és vallásügyi bizottság tagja. A 80-as években a Magyar Zsidó Kulturális Egyesület, parlamenti időszakban pedig a Magyar-Izraeli Baráti Társaság tagja. 1993–1999 között a Fővárosi Szociális Központ és Intézményei igazgatója. A Wesley János Óvoda, Általános Iskola, Szakiskola, Szakközépiskola és Kollégium nevű intézmények (Abaújkér, Beregdaróc, Budapest (VIII.; X.; XVIII. kerület), Dunaújváros, Felsődobsza, Gemzse, Gulács, Gyüre, Hernádszentandrás, Jánd, Márokpapi, Nagykinizs, Orosháza, Szeged, Tiszaszentmárton) egyházi felügyelője.
2022-ben neve komolyan felmerült, mint az egyesült ellenzék köztársasági elnök-jelöltje. Azonban ezt a Jobbik végül megvétózta.

Társadalmi tevékenység: Wallenberg Egyesület – tag, SZETA, Keresztény-Zsidó Társaság, Oltalom Karitatív Egyesület – elnök, Fővárosi Közbiztonságért Közalapítvány – kuratóriumi tag, Soros Alapítvány – kuratóriumi tag, Másik Kéz Alapítvány – kuratóriumi tag
Publikációk: Hajléktalanok, Sík Kiadó, Budapest, 1997; cikkek a Mozgó Világban, Beszélőben, Élet és Világosságban

Kitüntetései:

díszdoktor (1996, Roberts Wesleyan University)
a Magyar Érdemrend tisztikeresztje (1997)
Magyar Toleranciadíj (1997)
Puszedli díj (1997)
Maecenas-díj (2002)
a Köztársaság Elnökének Érdemérme (2003)
Radnóti Miklós antirasszista díj (2004)
a Magyar Érdemrend parancsnoki keresztje (2006)
Emberi Jogokért Emlékplakett (2006)
Magyarországi Zsidókért díj (2007)
Pro Urbe Budapest díj (2008)
Veér András-díj (2009)
„Másokért” emlékplakett (2011)
Hazám-díj (2016)
Raoul Wallenberg-díj (2020)
Európai Polgár díj (2021)
Budapest díszpolgára (2021)
Európai Hazafi díj (2023)        (Forrás: wikipedia.hu)

Részlet dr. Iványi Gábor írásából, amely héber névadó szertartásán jelent meg:
A jelenlegi egyházi törvény átalakulása következtében a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség ellehetetlenült, és amikor ennek következményeivel szembesültünk, zsidó testvéreink (így a Szim Salom Progresszív Zsidó Hitközség is) soha nem tapasztalt szolidaritással és szeretettel siettek a segítségünkre. Az egyetlen legális közösség a Mazsihisz, amely kiállt mellettünk. Több hitközség támogatott bennünket anyagilag, jelképes 613.000 forintokkal, amiből a Tóra etikai üzenete volt kiolvasható.

Tudom, hogy nem vagyok rá méltó, és az is biztos, hogy nem a szolidaritásért cserébe, hálából vagy más megfontolásokból akarom zsidóságomat megerősíteni, hanem annak a mindig is bennem visszhangzó hívó szónak engedelmeskedem, ami Ábrahám ősapánkat is elindította Mezopotámiából arra a vándorútra, ami közben azzal szembesült, hogy ezen a földön mindig idegen és vándor lesz, ugyanakkor bárhova lép, azt a neki adott szolgálat helyeként otthonos felelősséggel kell szolgálnia.

Tisztában vagyok vele, hogy egy ilyen döntés, melynek kapcsán minden elvárásnak jó lelkiismerettel szeretnék eleget tenni, mindkét oldalon válthat ki ellenérzéseket. Ha választás elé állítanak, habozás nélkül döntenék zsidó identitásom mellett. Szeretném azt is hangsúlyozni, hogy semmiféle előnyre, védelemre, kiváltságra vagy hasonlókra nem számítok. Az isteni hívás és intés mellett minden tőlem telhetőt meg akarok tenni. Az Úr figyelmességéből és bizalmából nekem is adott a zsidóságban gyökeret eresztett szeretteimért. (szimsalom.hu)

A Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség honlapjáról:

Egyházunk szolgálni akar a szükségbe jutott embereknek akkor is, ha azok más világnézetet vallanak, különös tekintettel azokra, akik áldozatul estek e világban működő démoni erőknek, amelyek lealacsonyítják az embert és szenvedélyek rabjaivá teszik. Segíteni kíván az embereknek emberi méltóságuk és erkölcsi felelősségük felismerésében egy olyan korban, amelyben az elszemélytelenedés egyre nagyobb kísértés, és ahol növekszik az önzés és közömbösség mások nyomorúságai iránt. Szeretnénk minden lehetőséget kihasználni arra, hogy gyógyító és mentő szolgálatot végezzünk ott, ahol fáradozásainkat igénylik. (metegyhaz.hu/rolunk/)

(SzK)

Megosztás