A marásvonalat nem jelzi bója, ezért nekünk, strandolóknak, sportolóknak tudnunk kell erről a rejtett csapdáról.
Az északi part egy gyorsan, de egyenletesen mélyülő mederrel rendelkezik. A déli parton viszont sokkal szélesebb a sekélyvizes rész, de amikor elérjük a marásvonalat, ott drámai mértékben mélyül a víz. Ez azt jelenti, hogy két métert is tud mélyülni akár 30-40-50 méteren belül. Váratlanul egy víz alatti árokba esünk!
A déli parton szeretünk a bóján túl menni, hiszen még ott is lassan mélyül a Balaton. A jogszabály is lehetővé teszi, hogy 1 kilométert eltávolodjunk a parttól. Nem is beszélve a vízibicikliről, a SUP-ról és az egyéb strandeszközökről, amikről veszélyes a part közelében ugrálni a sekély víz miatt.
Honnan tudjuk, hogy hol van a marásvonal? Sajnos nem igazán tudjuk észrevenni. A marásvonal nagyon szeles időben szokott kirajzolódni, amikor nincs strandidő. Ilyenkor magasabb partokról gyönyörűen látszik, ahogy a hullámzás megrajzolja a vonalat.
A marásvonalról készült teljes térkép
De nem ez az egyetlen veszély:
A vízibicikliről, SUP-ról vagy matracról való ugrásnak a másik veszélye a turzások. Bebiciklizünk, beevezünk, megnézzük, hogy elég mély-e a víz a fejesugráshoz, de azt már nem vesszük észre, hogy elrúgtuk magunkat onnan és egy turzás fölé kerültünk. Megint beugrunk, mondjuk egy félméteres vízbe – és meg is van a gerinctörés.
Legyünk óvatosak, és mindig tartsuk szem előtt a Balaton rejtett veszélyeit! (travelo.hu)
(SzK)