A fűtési szezon ne legyen füstszezon!

2022-11-07 | Budaörs
Beköszöntött a fűtési szezon, és gyakran több ház kéményéből is hömpölygő füst száll fel. Ennek oka a tiltott tüzelőanyagok égetése vagy a rossz tüzelési technika használata

Hazánkban ma már a közlekedés és az ipar a korábbinál jóval kisebb mértékben szennyezi a levegőt, mint korábban, a lakosság ellenben annál inkább. 70 százalékban a lakossági fűtés a felelős a légszennyezésért.

Sokan nem tudják, hogy a környezetben található éghető anyagok – például a bontásból származó festett fa ablakkeret, a forgácslapok vagy a műanyagok – tele vannak szennyező, akár rákkeltő anyagokkal is.

Magyarországon 8-14 ezer ember hal meg idő előtt a légszennyezettség következtében. A Fűts okosan! elnevezésű kampány célja, hogy megismertesse a lakosságot ennek veszélyeivel.

A nem megújuló fűtőanyagokat használva a lakások fűtése 2-4 tonna széndioxid-kibocsátással jár évente. Ezt a mennyiséget csökkenthetjük, ha a kályhában a kereskedelemben kapható, a hatályos jogszabályban szereplő tüzelőanyagokat használjuk (tűzifa, fabrikett, pellet, szén, koksz stb.). A papírhulladék és a veszélyesnek nem minősülő, kezeletlen fahulladék is égethető. A lakkozott parketta például már kezelt fának számít, de a farostlemez is az, így kályhában nem szabad égetni ezeket.
A háztartásokban, illetve az udvaron, nyílt térben leggyakrabban illegálisan elégetett anyagok a műanyag palack és egyéb műanyaghulladék, használt ruha és rongy, gumiabroncs, kábelek, valamint a “tűzifaként” felhasznált műgyantát, műanyagot, festéket tartalmazó farostlemez, rétegelt lemez, bútorok és nyílászárók.

A jogszabályi tiltás nem véletlen, hiszen a festékek vagy a faforgácsot lemezként összetartó ragasztók égetésekor rákot vagy más súlyos egészségkárosodást okozó mérgek szabadulnak fel nagyobb mennyiségben, hívja fel a figyelmet Lenkei Péter, a Nem nehéz kampány szakértője. Az illegálisan használt tüzelőanyagok kellemetlen „mellékhatása” hogy a tüzelőberendezést és a kéményt is tönkretehetik. Tehát ne égessünk el mindent a kazánban!

Ha szén vagy fa között kell választanunk, válasszuk inkább a fát, mert a szén füstje ötször több rákos megbetegedést okoz. A fatüzelés megújuló, hiszen az égetésekor felszabaduló szén-dioxid az erdőben új fák növekedésével megkötődik.

A távfűtéses lakásban is tudunk tenni a környezet védelméért, csak egy kis tudatosság kell hozzá. A legtöbb lakásban már tudjuk szabályozni, hogy milyen meleg legyen a radiátor, mekkora hőfokon menjen a fűtés. Ha 22 Celsius-fok helyett 21 fokra fűtjük csak a lakást, azzal nemcsak a Földünknek, de a pénztárcánknak is kedvezünk. A nappali levegője általános ajánlásként elég, ha 21 Celsius-fokos, a hálószoba pedig 18-19 Celsius-fokos, ugyanakkor figyeljünk arra, hogy az életterek között ne legyen nagy differencia. A páratartalomra is érdemes ügyelni: 40-60 százalék az ideális.

National Geographic Magyarország

Megosztás