A nagy melegben enyhülést adott a diófa jótékony árnyéka. Az alatt gyülekeztünk, nem csak budaörsiek, hanem más településekről is érkeztek érdeklődők.
Judit kérdéseinkre elmondta, hogy a kertet 40 éve műveli, 20 éve vegyszermentesen. Évről évre változott a szerepe. Ebben az évben a virágok vannak többségben. Terített svédasztal a méhek, bogarak számára. Valamilyen növény mindig virágzik. A kertben jó szomszédságban fejlődnek a konyhakerti-, a gyógy- és fűszernövények, az évszaknak megfelelő kerti virágok. Tudományos nevén a biodiverzitás működik. Andrásfalvy Bertalan életgazdagságnak nevezte ezt az ideális állapotot.
Judit nem csak a bemutatott gyógynövény jótékony hatását ismertette, hanem gyűjtési praktikákat mondott és a történetéről is hallhattunk érdekességeket. Például a rómaiak is ismerték és használták már a rutát. A Csabaíre vérfűről megtudtuk, hogy a monda szerint Csaba királyfi e növényben talált gyógyírt vérző sebére és a katonái számára. Ez a növény Budaörsön is gyakori.
A virágok és a rovarok egymásra találása nagy lépés a természetben. – fejtette ki Judit a muskotályos zsálya és azt beporzó rovarok kapcsán.
A bejárás során minden kérdésünkre feleletet kaptunk.
Magától értetődő volt a kérdésünk: -Hányféle növény van a kertedben?
-160. – volt a válasz. -És ebben még nincsenek benne a gyomnövények.
Mert a kert egyes részében Judit meghagyja azokat is.
A leérett saláták helyére a paradicsompalánták kerültek, ez ilyenformán hasznos helykihasználás.
Természetes, hogy egy biokertben helyet kap a komposztáló, az esővízgyűjtő is.
Végezetül virágmagokat, palántákat kaptunk.
Felöltődve a látottaktól, hallottaktól vettünk búcsút Lechner Judittól.
s.k.