A kőhegyi Szeplőtelen Fogantatás Kápolna búcsúja szeptember 14-én

2024-09-07 | Budaörs
Kőhegyi kápolnánk búcsúünnepét szeptember 14-én, szombaton tartjuk. Az ünnepi szentmise délelőtt 10 órakor kezdődik, Blanckenstein György szentendrei plébános atya fogja tartani, aki 1975-től 1985-ig volt káplán Budaörsön. György atya idén ünnepli pappá szentelésének 50. évfordulóját, így búcsúnk alkalmával aranymisét tart. A szokott módon reggel 9 órakor gyülekezünk a Templom téren, s onnan vonulunk fel imádságos menetben a Kőhegyre." (a Budaörsi Római Katolikus Plébánia hirdetése)

Mint azt sokan tudjuk Budaörsön, a kápolnát – álmai, látomásai hatására – a budaörsi remete, Wendler Ferenc (1815-1897) építette. Részlet életrajzából:
1853. július 15-én délután fél négykor – abban az órában, amelyben pontosan kilenc éve édesanyja halt meg – Wendler Ferenc közel érezte a halált magához. A vályogfejtő – amelyben éppen dolgozott – beomlott és betemette őt. Az ott lévő hat személy már nem hitt abban, hogy meg lehet őt menteni. Abban a hiszemben voltak, hogy már csak a holttestét fogják kiásni. Nagy csodálkozásukra sebesülés nélkül, élve került élő az óriási földtömeg alól. Életét — mondta Wendler Ferenc — csupán a Szűzanyának köszönheti, aki köpenyével megvédte őt.

Ettől kezdve nem találta a belső nyugalmát. 39. születésnapján, 1854. június 29-én és az ezt követő éjszakán újra Szűz Máriáról álmodott. Mindebből arra következtetett, hogy ő most Isten kegyelme alatt áll, hogy Istennek és a Boldogságos Szűzanyának biztosan tervei vannak vele.

Neve napján, ugyanez év december 3-án, felment Antal nevű fivérével a Kőhegyre, hogy megnézze azt a csipkebokrot, amelynek szirmain Isten anyjának arcát megpillantotta. „Ide emléket szeretnék állítani örök időkre, Mária a rózsákon” — mondta a fivérének.

(A Kőhegy abban az időben a babonás emberek tudatában a boszorkányok, rossz szellemek, lidércek és démonok lakóhelye volt. Az a hely, melyet Ferenc testvérének megmutatott – és ahol később a kápolna épült – abban az időben a „Kriaglsuttn” nevet kapta, mert azon a részen a bogáncs-, kökény- és csipkerózsabokrokon kívül sok kék virág, az úgynevezett „Kriagln” virágzott.)

(Szentmise 2022-ben, vendégatya Feldhoffer Antal)

Wendler Ferenc és felesége úgy határoztak, hogy kápolnát építenek a Szeplőtelen Fogantatás tiszteletére. Tervébe beavatta testvérét is, aki helyeselte, sőt rábeszélte őt arra, hogy ne tágítson ötletétől.

Ezen a napon délután Wendler Ferenc felkereste a község akkori papját, Brunner Jánost, és elmesélte neki visszatérő álmait, s elmondta terveit is. A pap le akarta beszélni a kápolna építéséről, beszélt a nehézségekről, melyek egy ilyen vállalkozással óhatatlanul együtt járnak. Brunner János szerint a szegény földműves nem tudja tervét megvalósítani, és át kellene gondolnia az egészet alaposabban. (A későbbi remete teljes életrajza ITT olvasható.)

A kápolna egy év múlva már állt.

(Rossz idő, eső esetén az aranymise a templomban lesz megtartva, majd utána az ebéd a PostArt nagytermében.)

SzK

(A címkép 2022-ben készült.)

Megosztás