A mű, a Krisztus karjaiba hanyatló haldokló katona, Pásztor János szobrászművész alkotása. A katona a 32. közös ezred katonája, mivel a budaörsiek többsége abban az ezredben teljesített szolgálatot. Az emlékmű négy oldalán helyezték el a galíciai és az olasz fronton hősi halált halt 268 budaörsi férfi nevét őrző márványtáblákat. Budaörs (akkor még) község háborús emlékművét 1925-ben avatták fel. Jól jellemzi a lakosság akkori nemzetiségi összetételét, hogy az elesettek között csupán egy-két magyar név olvasható.
Az avatáson jelen volt József főherceg, Vass József helyettes miniszterelnök, Preszly Elemér, Pest vármegye főispánja, és dr. Agorasztó Tivadar alispán.
A társadalmi-politikai rendszerváltozást követően a második világháborúban elesett budaörsi katonák és a polgári áldozatok emlékére állított emlékművet 1992. június 21-én, Úrnapján avatták fel a katolikus templomkertben. Az alkotás szintén közadakozásból készült el, az itthon maradt és elűzött budaörsi németek összefogásaként, a Hősi Emlékmű Alapítvány szervezésében.
Az emlékmű terveit a hajósi Schön József készítette, a kivitelezést Balassa György pilisvörösvári vállalkozó végezte. Az emlékmű anyaga süttői mészkő, 6.5 méter széles, 2 méter magas és 40 centiméteres falvastagsággal készült. A tizenhat fehér márványtáblán összesen 485 hősi halott és áldozat neve olvasható.
56-os emléktábla a hősi emlékmű mellett
Szintén a templomkertben, közvetlenül a Krisztus karjaiba hanyatló haldokló katona emlékműve mellett áll az egykori Országzászló, melynek talapzatán az 1956-os forradalom és szabadságharc budaörsi áldozatainak emlékére az MDF és a KDNP helyi szervezete állított emléktáblát 1994-ben.
2006. október 23-án a forradalom 50. évfordulóján a Szakály Mátyás utcában avattak fel egy új 56-os emlékművet.
SzK
(több forrásból)