A trianoni béke feltételeit a magyarok részvétele nélkül határozták meg az 1919-20-as párizsi békekonferencián, amelyen a győztes nagyhatalmak Európa új rendjéről döntöttek. Apponyi Albert, a magyar küldöttség vezetője csak 1920. január 16-án fejthette ki a magyar álláspontot, dokumentumok és térképek segítségével mutatta be a népességföldrajzi helyzetet, történelmi és jogi érveket is felhozott – teljesen hatástalanul. A békefeltételeket 1920 májusában adták át a magyar delegációnak, mely ezek után lemondott.
Délelőtt 10 órakor – az aláírás kitűzött időpontjában – Magyarországon megkondultak a harangok, megszólaltak a gyárak szirénái, az iskolákban, hivatalokban gyászszünetet rendeltek el, a zászlókat félárbócra eresztették, tíz percre leállt a közlekedés, bezártak az üzletek…
(hirado.hu)
2024. június 4. 16.30 – A Fidesz, a KDNP és a KÉSZ budaörsi szervezeteinek közös megemlékezése a Templom téren a Trianon-emlékműnél.
A résztvevőket Kapitány Gábor (KDNP) köszönti, majd dr. Czuczor Gergely (Fidesz) mond ünnepi beszédet. Közreműködik az Üsztürü Zenekar. A nagy közös koszorúra szalag igényelhető a Feldhoffer virágüzletben.
(SzK)