A régi zenészekről, zenekarokról

2025-02-23 | Budaörs
A zenekarok jelentős szerepet játszottak az egykori Budaörs közösségi életében. Muzsikájukra táncoltak a bálokon, mulatságokon. Zenéltek esküvőkön, temetéseken, körmeneten, a nagymise után és más fontos eseményen. Budaörsön már a 19. század végén is a fúvószene volt az általános. A településen több helyi zenekar is működött.

Az egyik legnépszerűbb együttes Hess János (1881-1955) zenekara volt.  Neki is köszönhető, hogy a kitelepítés után újból megalakult a zenekar Németországban és folytatták a zenei hagyományokat.

Hess János és felesége

 

 

A másik elismert zenésze Budaörsnek Herczog Szilveszter volt. A család úgy tudja, hogy a Herczogok 300 évvel ezelőtt a svájci Hornussenből jöttek Budaörsre. A felmenők is zenészek voltak, és a tehetséget Szilveszter is örökölte. Szülei: Herczog András es Schweizer Rozália.

Szilveszter 1920-ban házasságot kötött Bader Zsuzsannával. Három gyermekük született. Zenekara nagyon népszerű volt a településen. Számos bálon, lakodalmon, ünnepségen fellépett a zenekarával.

A 2. világháborúban hadifogságba került és nagyon beteg lett. Talán annak köszönhette, hogy nem vitték el Szibériába. Aztán kitelepítették a családot.

Németországban is szervezett, komponált, alkotott. A budaörsiek mindig odamentek, ahol a Herczog zenekar játszott. Zenei tevékenységet gyakran elismerték. Dr. Riedl Ferenc összegyűjtötte a kottáit, amelyek megtalálhatóak a Heimatmuseum archívumában.

Halála után lakóhelyen, Neckarelzben utcát neveztek el róla.

Budaörsön a Szabadság úton , a szülőháza helyén,  a mostani gépkölcsönző üzlet falán egy márványtábla,  és ugyanott a járda vonalában egy emléktábla emlékezteti városunk lakóit Herczog Szilveszterre.

Volt egyszer egy Levente zenekar is.

s.k.

Megosztás