Az egyesület elsődleges célja a vallásosság támogatása volt a magyarországi németség körében, valamint a német egyházi hagyományok felélesztése, ápolása, továbbadása , amelyre nagy igény mutatkozott a rendszerváltás után.
Az egyesületnek évi három kiemelkedő rendezvénye volt, amelyek nagy tömegeket vonzottak:
Maiandacht (májusi ájtatosság) május 1-én,
Szent Jobb körmenet a Bazilikánál augusztus 20-án,
Szent Gellért-mise névadónk, Szent Gellért névnapjához kapcsolódóan szeptemberben
Az egyesület a St. Gerhards Werk Stuttgart példáját követte Alapszabályában és a Franz Walper prelátus által újraalapított Németnyelvű Katolikus Közösséghez kapcsolódott.
1991-ben a Villányi úton, a Szent Imre templomban megtartott első Maiandacht-on ( Májusi ájtatosságon) a résztvevők száma elérte az 1000 főt!
A Maiandacht ( májusi ájtatosság) történetéről annyit kell tudni, hogy 1784-ben a felsőolaszországi Ferrara városban tartottak első ízben május elsején ájtatosságot, majd Olaszország határait átlépve elterjedt a 19. században a katolikus templomokban. Német nyelvterületen 1841-ben a Jó Pásztorok (im Kloster der Guten Hirtinnen) Kolostorában Münchenben tartottak májusi ájtatosságot, később szokássá vált, hogy május első napján a Mária- hónapot egy ájtatossággal nyissák meg. Sok helyen ehhez kapcsolódóan májusi oltárt is készítettek.
2003 óta vagyok a St. Gerhards Werk elnökségi tagja, azóta az egyesület rendezvényei kissé átalakultak. A 2010-es éveket követően a Szent Jobb körmeneten résztvevők száma csökkent, már nem vonulunk a menet élén, mint korábban, viszont a Húsvét előtti német keresztút Pilisvörösváron a Kálvárián és az ehhez kapcsolódó német mise a templomban nagyon népszerű és kedvelt lett. Zarándoklataink, helytörténeti sétáink, előadásaink, könyvbemutatóink, a Mariä Himmelfahrt-hoz( Mária mennybemenetele) kapcsolódó német miséink mindig sok látogatót vonzanak.
A májusi ájtatosságok kezdetben (a fent említett nagysikerű elsőt leszámítva) mindig a Szent Ferenc Sebei templomban (Budapest, Fő utca 43) és mindig május első napján kerültek megrendezésre. Kezdetben 5-6 pap is együtt celebrált az oltárnál. A „Marienruf” vagy ahogy ismerik sokan a „Maria, wir rufen zu dir” ( Mária, hozzád kiáltunk” kezdetű szép Mária-ének sosem hiányzott.
Dr. Hambuch Vendelt az elnöki tisztségben Dr. Klicsek Pál követte.
2012-ben (május 5.) egy nagyszabású májusi zarándoklat került megrendezésre az ismert kegyhelyen, Makkos Márián, Budakeszi határában Schweighoffer Krisztina vezetésével. Ekkor már német mise is volt a Budakeszi, Budaörsi, Budajenői, Törökbálinti, Solymári és Pilisvörösvári énekkarok közreműködésével. A német misét, amelyen 3-400 ember vett részt, a templom előtti tisztáson közös éneklés és litánia, zászlómegáldás követte Gregor Stratmann, német atya celebrálásával. A délutáni kultúrprogram( zenészek, énekesek, táncosok) a templom előtti téren nagy sikert aratott és közelebb hozta a Budai környéki német ajkú híveket. (Ofner Bergland)
2013-ban szintén nagyszabású zarándoklatra került sor ugyanitt, majd 2014-ben Máriaremetén Gregor Stratmann atyával. Egy évre rá Solymáron szintén kulturprogram kapcsolódott a német miséhez, amelyet Dr. Varga Lajos váci segédpüspök celebrált és amely alkalmával látványos körmeneten vettünk részt.
A májusi ájtatosság tehát kibővült, az ájtatossághoz német mise, litánia, körmenet, zászlómegáldás, közös nagy éneklés társult.
2016-ban május 28.án került sor német ájtatosságra és misére a Gellért-hegyi Sziklatemplomban, a Pálosok jóvoltából.
2017-ben nagyszabású zarándoklatot szerveztük május 20.án Máriabesnyőre, ahol dr. Varga Lajos váci segédpüspök vállalta a német mise celebrálását,ezt litánia is követte szintén német nyelven. Nagy sikert aratott a délutáni kisiskolások tánca, valamint Dr. Salamin András mérnök-matematikus „Máriatisztelet a Svábhegyen” című előadása.
2018-ban Bernhard Kollmann, a Szent Erzsébet Katolikus Német nyelvű Közösség plébánosa tartott német ájtatosságot Makkos Márián a templom előtti tisztáson , majd a templomban. A” Maria , wir rufen zu dir” Mária-ének a réten sok turista érdeklődését is felkeltette. Az ájtatosság része volt a szép prédikáció , a Lauretanische Litanei ( Lorettoi litánia) és a sok szép Mária-ének a Budakeszi Asszonykórus tagjaival.
2019 május 4.én Solymáron ünnepélyes bevonulás keretében énekeltük a Marienruf-ot.
2021-ben viszont merőben új helyzettel kellett szembenéznünk a Covid miatt. Ekkor nem zárt térben, hanem a Svábhegyi Szent László templom előtti téren tartotta meg Bernhard Kollmann atya a májusi ájtatosságot, amelyet német keresztútjárás előzött meg.
2023-ban Mányon rendezte meg az egyesület a májusi német misét, amelyet Bernhard Kollmann atya celebrált és amelyen nagyszámú német csoport is részt vett a budaörsiek vendégeként (Frauenverband)
2024-ben közös szervezéssel a St. Gerhards Werk a Dunaharaszti Nepomuki Szent János ünnepséghez kapcsolódott és nagy sikert aratott a Solymári Vegyeskar szereplése. A különleges szokás, a szobor és a mécsesek úsztatása a Dunán maradandó élményt jelentett sokaknak. A rendezvény főszervezője Zwick András volt.
2025-ben, idén Budaörs látta vendégül a St. Gerhards Werk májusi rendezvényét. Sajnos ez volt valószínűleg az utolsó nagy rendezvényünk Bernhard Kollmann atyával, a Szent Erzsébet Katolikus Német nyelvű Közösség plébánosával, akinek lejár a magyarországi szolgálata és vissza kell térnie Bécsbe.
Az atya és a ministránsok, a Lyra Dalkör, a Budakeszi Asszonykórus, a zászlóvivők, a népviseletbe öltözött zarándokok szép látványt nyújtottak a templomi bevonulással, közben az „O, heiligster Name „ c. éneket énekelték. A két énekkart Komjádné Udvarnoky Margit vezényelte, az orgonálást is ő vállalta magára. A rendezvényt Ritter Imre, a magyarországi németek parlamenti képviselője, Schrotti János, a Pest Megyei Német Önkormányzat elnöke, Boros György, a Budaörsi Német Önkormányzat elnöke, Ambrus Gergő ,a Szent Benedek Iskola igazgatója, továbbá Lukács Albin a Magyar Rádiótól is megtisztelte. Várdai Emese az Olvasmányt és a Könyörgéseket olvasta fel.
Külön öröm volt, hogy osztrák vendégek is érkeztek Dr. Kathi Gajdos-Frank , a Jakob Bleyer Heimatmuseum igazgatójának meghívására, köztük Maria Zugmann-Weber és Paul Mahr Marchtrenkből, akikkel rendszeresen szokott találkozni a St. Gerhards Werk vezetősége Altöttingben, a nagy Fogadalmi Német Zarándoklaton. A népviseletbe öltözött száriak , mányiak , a nyolc gyakorlott, buzgón füstölő ministránsfiú is emelte a mise látványát. A hagyományos, gyönyörű Mária-énekek mellett felcsendült a mise végén a magyar Himnusz és a Magyországi Németek Hímnusza is.
A misét követően minden résztvevő meghívást kapott a Jakob Bleyer Heimatmuseumba, hogy harmonika-muzsika mellett közösen ünnepeljenek.
A kertben szépen megterített asztaloknál helyet foglaló híveket és az atyát Dr. Kathi Gajdos-Frank köszöntötte. Megajándékozta azokat, akik sokat tettek a rendezvény sikeréért. Külön kiemelte a közös rendezvény fontosságát, a hidat, amely bennünket összeköt és amelyre a mai világban igen nagy szükségünk van. Felsorolta a településeket, ahonnan zarándokok érkeztek:Szár, Mány, Pilisvörösvár, Pilisszentiván, Budakeszi, Kerecsend, Berkenye, Székesfehérvár, Tarján, Taksony, Baja, Solymár, Dunabogdány, Budajenő, Budapest és Marchtrenk, Ausztria.
Ő utána Ritter Imre tartotta meg üdvözlő-beszédét.
A csodás időben, szendvicsek, pogácsa és üdítők mellett közös énekléssel, beszélgetéssel, fényképezkedéssel, gyorsan telt az idő. Ritter Imre is szívesen énekelt együtt a helybeliekkel és a vendég-énekesekkel harmonikakísérettel. A kórustagok külön köszöntötték énekükkel Bernhard Kollmann atyát, aki egy idő után szintén beállt énekelni. Sok zarándok örömmel és nagy érdeklődéssel tekintette meg a múzeum időszaki és állandó kiállítását is.
Nagyon szépen köszönjük a budaörsieknek a közreműködést,a sok munkát, segítséget, támogatást.
Kőrösné Herein Mária alelnök
St. Gerhards Werk Ungarn
Fotó: Heimatmuseum