Az előadás szervezői a Gondoskodás Házának vezetői örömmel üdvözölték a megjelenteket. Én arra számítottam,hogy az előadás alkalmával találkozhatok olyan idős emberekkel,akik ebben a kellemesen berendezett helyiségben töltik el napjuk jelentős részét,és fontos ismeretekkel lesznek majd gazdagabbak. A hallgatóság azonban inkább hozzátartozókból és szociális intézményben dolgozókból alakult,akik mindennapjaikban találkoznak a rettegett betegséggel,a demenciával. Sajnos sok családot érint az idős hozzátartozó egyre romló állapota. Van azonban megoldás, mert számos intézmény falai között nyerhetnek elhelyezést mindazok,akik rászorulók.A család sok esetben képtelen a beteg hozzátartozó ellátására,hiszen a demencia fokozódó tünetei már képzett személyzet jelenlétét igényli.
A vetítéssel egybekötött előadás igen nagy érdeklődésre tartott számot,hiszen mindenki lehet érintett,vagy előbb vagy utóbb, vagyis senki nem tudhatja előre azt, hogy idősödvén milyen mentális problémákkal találkozhat. A demencia tüneteit az alábbi táblázatban foglalta össze az előadó:
De mi okozza a demenciát? Az előadó az alábbi táblázatban olvasható okokról beszélt,felsorolva mindazon tényezőket,amelyek kiválthatják a rettegett betegséget.A demenciában szenvedő pácienseknek elsősorban emlékező- és gondolkodási képessége romlik. Nehézséget jelent számukra az új gondolati tartalmak megértése és visszaidézése. Önmagában a feledékenység azonban még nem jelent egyet a demenciával.Mivel a demencia kialakulásának pontos okai nem teljesen ismertek, a betegséget nehéz megelőzni. Azonban a rizikófaktorok kerülésével (amennyiben ez lehetséges) sokat tehetünk szellemi épségünk megőrzése érdekében.
Minden betegség kizárásának első lépése a megelőzés. De hogyan tegyük ezt? Az első lépés ennek a betegségnek az elkerülésében az életmódunk tudatos koordinálása. De hogyan?
Egészséges életmóddal, rendszeres mozgással és kiegyensúlyozott étrenddel megelőzhetőek a demencia bizonyos formái, így a vaszkuláris és az alkohol okozta demencia.
Ez sajnos nem mondható el az Alzheimer demenciáról.. Kutatók ma is kísérleteket folytatnak annak érdekében, hogy megtalálják azt a gyógyszert, mely a betegséget okozó fehérjével szemben immunissá tenné a szervezetet. Ehhez az immunrendszer reakcióját úgy kellene megváltoztatni, hogy azelőtt kiiktassa azt a bizonyos fehérjét, mielőtt az kárt tenne a szervezetben.Sajnos azonban a gyógyszer kikísérletezésére feltehetően még éveket kell várnunk.
Felfedezték, hogy bizonyos koleszterinszint-csökkentők gyulladáscsökkentő hatással is rendelkeznek. Jelenleg vizsgálják, hogy a koleszterinszint-csökkentők segíthetnek-e a demencia kialakulásának megelőzésében is.
A kutatástól azért remélnek pozitív eredményt, mert a demencia legtöbb formája az agyszövetben lejátszódó krónikus gyulladási folyamat következtében alakul ki.
Mivel a demencia kialakulásának pontos okai nem teljesen ismertek, a betegséget nehéz megelőzni. Azonban a rizikófaktorok kerülésével (amennyiben ez lehetséges) sokat tehetünk szellemi épségünk megőrzése érdekében. Ezek a lehetőleg kerülendő tényezők a következők:
A demencia megelőzése érdekében ezért fontos a dohányzás mérséklése, a súlyfelesleg leadása, illetve az alapbetegségek gyors és hatékony kezelése. Tanácsos odafigyelni a kiegyensúlyozott táplálkozásra és a rendszeres testmozgásra.
A szellemi és fizikai edzés, illetve a stimuláló szociális kapcsolatok ápolása késleltetheti a demenciás folyamatok kialakulását, illetve előrehaladását. Fontosak a társas kapcsolatok,mert a magány is hozzájárulhat a test és a agy leépüléséhez. Idős korban is legyen célunk, tegyünk annak elérése érdekében. Tanuljunk,kiránduljunk és sokat mozogjunk,ha ugyan a mozgásban nem vagyunk akadályoztatva.
Az Alzheimer Café előadás sorozat folytatódik.A következő előadás szeptemberben várható.
Major Edit