Egy faluközösség békés mindennapjaiba enged betekintést az író Székely Csaba történelmi regényéből készült színdarab. A nevezetes falu a székelyföldön,Bözödújfalu az 1940-es évek elején még látszólag a nyugalom szigete, ugyanis megférnek itt példás békességben a legkülönbözőbb vallások, felekezetek és világnézetek. Itt él többek között egy kis székely közösség is, akik a középkor óta követik a zsidó szokásokat. Ők a szombatosok. Többségük a tizenkilencedik század második felében izraelita vallásúvá válik, és mire történetünk elkezdődik, ők addigra már zsidó identitással rendelkező székelyek. Háborítatlanul élnek együtt a falu többi lakójával, ám amikor Észak-Erdélyt Magyarországhoz csatolják, a budapesti politika hirtelen betör az életükbe. A származás és a vallási identitás ettől fogva élet-halál kérdésévé válik.
Székely Csaba Az igazság gyertyái című műve a bözödújfalusiak megpróbáltatásainak állít emléket. A szerző mély empátiával és sajátos humorral fordul e kifejezetten megrendítő téma felé. Egy olyan közösség életébe nyerünk bepillantást, akik mindig is jól megfértek egymással, kivéve a történelemnek abban a négy évben, amikor a hatalom erőszakkal beleszólt az életükbe..
Szereplők:
KOVÁCS MÁRTA Pelsőczy Réka m.v.
KOVÁCS SÁMUEL, a fia Fröhlich Kristóf
KOVÁCS SÁRA, a lánya Hartai Petra
KOVÁCS MÓZES, a férje Ilyés Róbert
RÁDULY ISTVÁN, plébános Sas Zoltán
DEMÉNY FERENC, tanító Nagypál Gábor m.v.
GERÉB KÁLMÁN, falubíró Mertz Tibor
ÖRDÖG PÉTER, unitárius lelkész Chován Gábor
ÖRDÖG ÉVA, a felesége Bohoczki Sára
ÖRDÖG GIZELLA, a lánya Koós Boglárka
KÓNYA, csendőrtiszt Böröndi Bence
PINTÉR, csendőrtiszt Juhász Vince
BOTSKOR LÓRÁNT, csendőrparancsnok Szőts Orsi
ROSENFELD Takács Katalin
BÜRGER Spolarics Andrea
NIKOLAUS SCHRÖDER, Gestapo-tiszt Kocsó Gábor m.v.
Rendező: Alföldi Róbert
Bözödújfalu történetéhez egy adalék. Talán még emlékeznek sokan arra az időre, amikor Romániában Ceaușescu értelmetlennek tűnő településszervezési programja valósult meg, amely a falvak elpusztításával új, városi struktúrákba terelte a korábban kistelepüléseken élőket. Elsődleges célként pedig azt tűzte ki, hogy felszámolja a vidéki kisebbség kulturális hátterét, gyökereit. Bözödújfalu, e tekintetben azért volt különleges, mert a helyet víztározóvá alakították, lényegében egy pillanat alatt tüntették el a föld színéről. Persze, nem tűnt el teljesen: 2017-ben egy híd javítása miatt leeresztették a víztározó vizét, amely alól előbukkantak a falu romjai – a róla készült fotók önmagukban is megrendítően hatnak. A színdarab nem erről az eseményről szól.
A darab Mondanivalója nem egyéb,mint az,hogy a fajgyűlölet hátterében inkább emberi kicsinyesség és konkrét érdekek állnak, mások halálba küldése pedig a bosszúállás terepévé válhat azok számára, akik régi sérelmeket hordoznak magukban. Ami megmenthet minket ettől, az a közösségi egyetértés,az együtt hozott szabályok arról, hogyan szeretnénk élni.Ennek egyensúlya azonban időről időre felborult a történelem során. Erre a szomorú tényre világítanak rá az igazság gyertyái.
Major Edit
Fotó:Latinovits Sajtó