Budaörs Város Önkormányzata nyár végén elkészíttette a település Környezetvédelmi program 2024-2029 egyeztetési dokumentumát.
Az anyag tartalmazza a környezeti elemek állapotának bemutatását és helyzetértékelést, a fenntartható fejlődéssel összhangban elérni kívánt környezetvédelmi célokat, és az ennek érdekében teendő főbb intézkedéseket, valamint azok megvalósításának ütemezését.
A fő témák az alábbiak: LÉGSZENNYEZÉS, LEVEGŐMINŐSÉG , ZAJ ÉS REZGÉS, FELSZÍNI, FELSZÍN ALATTI VIZEK, IVÓVÍZELLÁTÁS, SZENNYVÍZKEZELÉS, TERÜLETFELHASZNÁLÁS, FÖLD- ÉS TALAJVÉDELEM, TÁJVÉDELEM, HULLADÉK MEGELŐZÉS, HULLADÉK ÚJRAHASZNÁLAT ÉS ÚJRAFELDOLGOZÁS, TELEPÜLÉSI KÖRNYEZET, PRIMER ENERGIAFOGYASZTÁS ÉS SZÉN-DIOXID KIBOCSÁTÁS, KÖZLEKEDÉS – majd az elérendő célok és ezek elérésének eszközei következnek.
Ezt véleményezte a TÖB és számos javaslatot is megfogalmazott. Kiragadtunk néhány témát a teljesség igénye nélkül:
Vízmegtartás-vízelvezetés problémái és megoldási lehetőségek
A lehulló csapadék kezelése és elvezetése rendkívül komoly feladatokat ró a városra. A jelenlegi szabályozás és a lakosság hozzáállása is azon alapul, hogy ez a vízmennyiség városunk számára egy alapvető probléma, amitől minél hamarabb meg kell szabadulni.
A burkolt felületek arányának növekedése miatt a lefolyó vízmennyiség is folyton növekszik, ami egyre gyakrabban okoz villámárvizeket a patakok mentén vagy akár városon belüli elöntéseket a csatornarendszer túlterhelődésének következtében. A jelenlegi globális klímaváltozási trendek alapján prognosztizálható, hogy az esők intenzitása folyamatosan növekszik a közeljövőben is, ezért ezek a káresemények hosszú távon gyakoribbá és jelentősebbé válnak.
A csapadékvíz-gazdálkodás és a vízáteresztő zöldfelületek közös rendszere: a városi Kék-Zöld infrastruktúra.
A jelenlegi, folyamatos fejlesztést, kapacitásbővítést és karbantartást igénylő lehetőségek kiváltására alkalmas a szivacsváros koncepció, melynek alapját az esőkertnek nevezett építészeti-kertészeti megoldás képezi. Itt a víz tárolását a talajban kialakított víztározó réteg végzi. Mára már Magyarországon is létezik erre példa, pl. Kecskeméten, Ajkán. Ezek a vízelvezető elemek multifunkcionális, esztétikus és ökologikus felületek, melyek egyszerre csökkentik a lefolyást, hűtik a környezetüket, szolgálják a lakók kikapcsolódását és egészségét, élőhelyet nyújtanak a honos állat- és növényfajoknak.
Az esőkertek a természetes erdők működését utánzó, mesterségesen létrehozott mélyedésben kialakított életközösségek. Megépítésük olcsóbb, mint a csapadékcsatornák kiépítése. A települések melegedésének megállításában jelentős szereppel bírnak, városképet javító természetközeli zölfelületek.
Ilyen megoldásokat a már meglévő záportározókhoz is lehetne kapcsolni. A tervezett, újabb záportározók létesítésekor figyelembe veendő szempont lehetne.
Javaslat: A programban jelenjen meg legalább egy záportározó telepítése mellett kísérleti jelleggel egy kisvizes élőhely-rekonstrukció is.
Hulladékkezelés
A felsorolt témák mellé beemelendő a zöldhulladék kérdésköre. Jelenleg a zöldhulladék Pusztazámorra kerül komposztálásra. Ez nem a fenntarthatóság irányába mutató elem, mivel nem helyben történik.
Javaslat: egy átfogó városi-komposztálási program kidolgozása és beindítása, a lakótelepi és társasházi területeken közterületi komposztálás lehetőségével.
Szelektív szigetek – szükséges lenne legalább három új sziget létesítése. Javaslat: BITEP vonzáskörzetében, az Árok utcában és a városi uszoda környékén.
Az utcai szemetesek korszerűsítésre, cserére szorulnak. A fedetlen szemetesekből az állatok, varjak gyakran kiszedik a tartalmát, teleszórva a környéket, ezért érdemes lenne tetővel ellátott kukákat kihelyezni.
Kutyapiszok-gyűjtők: valójában biológiailag nem lebomlók, gyakran vásárlásra is gyűjtik azokat, a zacskókat a szél elhordja. Sok kutyatulajdonosnak nincs gusztusa még zacskóval sem megfogni a kutyaürüléket.
Javaslat: valóban lebomló papírzacskók, bennük kis kartonlapátkával, megfelelő, kis méret, e miatt másra nem használható.
Területfelhasználás
Javaslat a közterület növényzetére vonatkozóan: olyan fák-bokrok telepítése, amelyek gondozást nem igényelnek, de gyümölcsöt teremnek a lakosság részére. Gyümölcstermő cserjék is jól beilleszthetőek a parkosítás rendszerébe. Közösségi kertek ösztönzése.
Védett területek fejlesztése
A Tétényi fennsík peremi részének Budaörshöz tartozó, be nem épített területére a túlélő állat- és növényfajok példányainak „átmenekítése” a már sajnálatosan kiparcellázott, de még be nem épített részekről. A területen méreténél fogva tanösvény is kialakítható lenne.
A Kálvária-dombon még mindig megtalálható néhány védett növény- és állatfaj. Itt is fontos lenne a mihamarabbi védetté nyilvánítás.
Nem védett területek, zöld folyosók
Budaörsön rendkívül értékes élőhelyek ill. zöldterületek találhatóak a városszövetbe beékelődve, a Budai-hegység természetközeli állapotú területeitől részben vagy teljesen elszigetelve. Ilyen területek pl. a Törökugrató, az Út-hegy, az Odvas-hegy, a Kőhegy, a Naphegy és a Tűzkő-hegy. A város stratégiai célja kell, hogy legyen ezen értékes területek további elszigetelődésének megakadályozása, ill. zöld folyosók kialakítása, melyre ott van reális lehetőség, ahol az azokat körülvevő, beépítésre szánt területek beépítettsége még alacsony.
Javaslat: a még nem beépített területek feltárása, az építési szabályzatok és tervek megváltoztatásával, ill. az érintett ingatlanok önkormányzati tulajdonba vételével zöld folyosók kialakítása, a várost átszelő vízmosások helyreállítása. Az így kialakított zöldterületek rekreációs és vízgazdálkodási célokat is szolgálhatnak.
Idegenhonos fajok
Az ázsiai tigrissszúnyog (Aedes albopictus) az utóbbi években jelent meg városunkban és nagyon komoly veszélyforrás lehet akár humán egészségügyi szempontból is. Ez a faj napközben is aktív és gyors, cikázó röptű rovar. Csípése heves allergiás reakciót vált ki. A klíma várható melegedése a következő években is kedvezni fog számára, akár veszélyes megbetegedéseket, járványokat is előidézve, mint pl. Triesztben 2024 nyarán. E szúnyogfaj lárvái jellemzően mesterséges, kis vízterekben élnek, így a hagyományos repülőgépes permetezés nem túl hatásos. A populáció korlátozására a lakosság aktív bevonásával van esély. A szúnyogirtó tabletta osztása nagyon jó kezdeményezés, de ennél szélesebb körű, jól koordinált program szükséges.
Javaslat: helyi tigrisszúnyog-program mihamarabbi megszervezése és elindítása a környezetvédelmi program keretében – országos szinten is példaértékű lehetne.
(Folytatjuk, hiszen ezek életbevágóan fontos kérdések nekünk, budaörsieknek…)
SzK