Budaörs nem kér ruhagyűjtő konténereket a MOHU-tól?

2025-02-21 | Budaörs
Három éven belül 4500 modern textilgyűjtő konténert telepít a Mohu Zrt. Az országban, ennek köszönhetően, megnégyszereződik a lakosság által elérhető textilkonténerek száma. Az új, Magyarországon gyártott, feltörésbiztos konténerek körülbelül 250 kilogramm textília összegyűjtésére alkalmasak. Mi a helyzet Budaörsön?

Ki nem vágyódik arra, hogy régi ruháitól, fölösleges textíliáktól úgy szabaduljon meg, hogy azok – ha használhatóak – rászorulókhoz kerüljenek, illetve – ha már használhatatlanok – energiát termeljenek a közösség javára? Szerintem a többség ezt szeretné.

A MOHU részletes tájékoztatást ad a lehetőségekről és azt is megtudjuk, bármelyik város, település része lehet ennek az ésszerű gyűjtésnek.

„A használt ruhák értékesek!

Neked mennyi nem használt, sokszor egyetlen egyszer sem viselt ruhadarabod fekszik a szekrényed polcain?

Az Európai Unió adatai szerint egy lakos évente 26 kilogramm textíliát vásárol, és 11 kilogrammot dob ki. A kidobott textilhulladék 87%-a elégetésre kerül vagy hulladéklerakóban végzi, ami jelentős kárt okoz a környezetben. A ruhaipar a textilgyártás több mint 60%-át adja, de sajnos az újrahasznosítás jelenlegi aránya alacsony, csupán a textilhulladék 1%-a kerül vissza ruhaként a rendszerbe. Ez azért is sajnálatos, mert nagyon jól hasznosítható még az is, ami textilként már egyáltalán nem használható, hiszen a ledarálása után előállított anyag fűtőértéke akár a barna kőszénnél is jobb fűtőértékkel bír.

Hogyan működik a textilgyűjtés?

Országszerte több ezer textilgyűjtő konténer áll rendelkezésre, amelyeket a MOHU telepített hulladékudvarokba, kiskereskedelmi egységekhez (pl. Tesco, Metro), iskolákhoz és közterületekre. Ezek az új, feltörésbiztos konténerek 150-250 kilogramm textília begyűjtésére alkalmasak. Ha megtelt a konténer, vagy rendetlenséget tapasztalsz a környékén, a konténeren található telefonszámon tudsz erről bejelentést tenni.

Jó, ha tudod, hogy amennyiben a textíliát a kommunális hulladékba dobod, úgy semmi esély arra, hogy bármilyen körforgásban újrahasznosításra kerüljön. Ezért kiemelten fontos, hogy ha megszabadulnál bármilyen ruhaneműtől, illetve otthon használatban lévő textiltől, akkor azokat a textilgyűjtő konténerekbe juttasd el.

A MOHU a következő években további több ezer konténer telepítését tervezi. Célunk, hogy ennek eredményeként minden 2000 főnél nagyobb településen elérhetővé váljon a szolgáltatás, így a ruhák minél nagyobb hányada visszakerüljön a körfogásba.

Hogyan adhatom le a használt ruháimat?

Az első és legnehezebb lépés az otthoni válogatás, szelektálás, ami sokszor időigényes folyamat és az ember nehezen veszi rá magát. Ugyanakkor, ha sikerül, büszke lehetsz magadra és innentől már csak egyszerűbb lesz a dolgod!

Ha a nehezén túl vagy, akkor a számodra már nem hasznos textileket tiszta, száraz állapotban készítsd össze és alaposan nézd át a ruhákat, hogy ne járj úgy, mint az a család, akiknek a teljes, többmilliós megtakarítása a konténerben landolt…

Innentől már csak egy utolsó döntést kell meghoznod: a régi ruháid újra életre kelhetnek egy a közeledben élő rászoruló családnál, leadhatod bármelyik jótékonysági szervezetnek (pl. a Máltai szeretetszolgálatnál) vagy megkeresheted a MOHU térképes keresőjével a hozzád legközelebbi textilgyűjtő konténert!

Bármelyik opciót választod, egy lépéssel közelebb kerülsz ahhoz, hogy megóvd a környezetet, és esélyt adj a textíliák új életének! Nincs rossz döntés, talán csak az, ha egyszerűen csak a kommunális hulladékok közé dobod!

Mit dobhatok a textilgyűjtőbe?

ruha,
cipő,
kiegészítők,
függöny, lakás textilek.

Mi történik a leadott textilekkel?

A begyűjtött textília egy válogatóközpontba kerül, ahol első lépésben két fő kategória szerint osztályozva eldöntik:

Újrahasználható-e ruhaként vagy géprongyként, textilipari alapanyagként.
Minden egyéb textil vagy ruházadi hulladék, ami az első kategóriába nem sorolható, de energetikai hasznosításra kerülhet.

Újrahasználható ruhák esetében egy soklépcsős szelektálási folyamat során eldöntik, hogy az anyag melyik további kategóriába sorolható a használat típusa (pl. kabát vagy ing) és minőségi állapot szerint – összesen 400 kategóriát is megkülönböztetnek a folyamat végére. A legjobb besorolású termékek az európai second hand üzletek kínálatába kerülnek, a gyengébb minőségűeket az afrikai piacra szállítják, de megkülönböztetnek prémium kategóriát is.

A napi munka mennyiségét jól mutatja, hogy a válogatás során 1 ember átlagban napi 2-3 tonna ruha sorsáról dönt.”- írja a MOHU.

A bedobott textília, ruházati és lábbeli hulladék egy válogatóba (előkezelőbe) kerül, majd az állapotuktól függően újrahasznosítják vagy újra felhasználják. A Mohu közleménye szerint a konténerek telepítésére az önkormányzatok, kiskereskedelmi egységek online pályázhatnak. A Mohu gyűjtőedény igénybejelentő oldalán a partnernek a regisztráció, sikeres elbírálás és szerződéskötés után nincs egyéb teendője, a telepítés ingyenes, a Mohu alvállalkozója pedig rendszeresen üríti a konténerek tartalmát. (Forrás: vg.hu, 2024.04.30)

Vajon pályázik Budaörs városa ilyen konténerekre? Több szempontból is nagyon hasznos lenne!

SzK

 

 

Megosztás