Búzát vetettünk Luca napján

2024-12-16 | Budaörs
A Luca-búza a termékenység, remény, újjászületés szimbóluma. Dísznek sem utolsó. A Luca-nap hazánkban is nevezetes. Az ünnep, december 13-a névadója Szent Lúcia szűz vértanú a Diocletianus-féle keresztényüldözéses időkből. Neve fényt jelent.

Szent Lúcia vagy Luca (Siracusa, 283 körül – Siracusa, 304 körül) keresztény mártír, aki a 4. század elején, Diocletianus üldözései során szenvedett mártírhalált. A keresztények által az 5. század óta tisztelt szűz és vértanú. Hagyományos ünnepét, amelyet Szent Luca napjaként ismernek, a nyugati kereszténység egy része (pl. a katolikusok) december 13-án tartja.

Védőszentje a szembetegségben szenvedőknek és vakoknak (mivel a Lúcia név a lux = fény szóból származik), a bűnbánó utcanőknek, valamint a hegyes szerszámokkal dolgozóknak (földművesek, kézművesek, varrónők, párnakészítők, nyergesek).

A lucabúza-hajtatás valószínűleg az egyik legősibb ma is élő néphagyományunk: a néprajzi kutatások kimutatták, hogy eredete Délkelet-Ázsiában visszanyúlik a Krisztus előtti 17. századig.

Mi a Lucabúza? A következő év termését próbálták megjósolni a Luca-búza keltetésével. Luca napján búzaszemeket kezdtek csíráztatni a kemence közelében, amelyek karácsony tájára zöldültek ki. Később a kikelt búzával az adventi oltárt díszítették.
A Luca-búza jelentősége napjainkban:

Luca napja a keresztény hagyományban Szent Lúcia emléknapja, amely idővel összefonódott a természet körforgásával és az adventi készülődés időszakával. A búza, mint az élet és az újjászületés szimbóluma, különleges jelentőséggel bír:

  • A termékenység jelképe: A Luca napi búzavetés jó termést és bőséget ígér a következő esztendőre.
  • A karácsonyi remény hordozója: A magból hajtást nevelni az új életbe vetett hitet erősíti.
  • Az otthon dísze: A kizöldült búza frissességet és természetes szépséget csempész az ünnepi asztalra.

A Luca napján (december 13.) történő búzavetés az egyik legismertebb és legszívhezszólóbb karácsonyi népszokásunk, amely mélyen gyökerezik a magyar néphagyományban. Az év legsötétebb napjaihoz kötődő hagyomány egyszerre jelképezi a termékenységet, a reményt, és a következő év bőségét.

Én is elültettem és várom, mikor kel majd ki és hoz gyönyörű, friss zöld színt a karácsonyi asztalra.

SzK

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Megosztás