Délkelet-Ázsia, Kína és India ősi kultúrnövénye. Távol-Kelet kertjeitől Amerikáig mindenütt megtalálható a szubtrópusi és a szubmediterrán klímában.
Ősszel a Budaörsi Kertbarátok elnöke, Simon László büszkén mutatta a budaörsi kertjében álló datolyaszilva fát és a bőséges termést. Aztán a karácsonyi vásáron újra megcsodáltam és meg is kóstolhattam az egészséges, zamatos gyümölcsöt.
-Mindenkinek ajánlani tudom a datolyaszilva fa ültetését. – tájékoztatott László – A talaj iránt nem túl igényes, de minden fának legalább 3x1m.-es ültető gödröt ássunk, ha szépen fejlődő növény szeretnénk.
Gyönyörű olajzöld levélzete a kert dísze. Kb 3-4 éves korában kezd el teremni, Permetezni nem kell , minimális irányító alakformáló metszést alkalmazhatunk. Száraz nyarakon, ha öntözzük, nagyobb terméssel meghálálja a gondozást de anélkül is megvan Termését október végén, november elején szüreteljük, de ha fent hagyjuk a fán és a leveleit már elhullajtja , viszont a termései gyönyörű sárga lampionok, mint egy feldíszített karácsonyfa , csodálatos látvány nyújt a havas téli tájban .
Januárig eltartható a gyümölcse, de tudni kell, hogy van egy bizonyos csersavas szájösszehúzó tulajdonsága, ettől általában a magyar emberek legtöbbje megijed és kijelenti, hogy ez egy” nem szeretem gyümölcs”, és amit a boltban veszünk az nem ilyen ízű. Ezt a problémát nagyon egyszerűen tudjuk kezelni,
A csersavas fajták jobban ellenállnak a betegségeknek. A savanykás ízt egy nagyon egyszerű módszerrel meg tudjuk szüntetni, ha fogyasztás előtt egy zacskóba teszünk 6-8 db datolyaszilvát 2 db almával, Így 3-4 nap múlva fogyaszthatjuk, megszűnik a csersavas hatása. De ha siettetni akarjuk a folyamatot, akkor pár csepp rápermetezett pálinkával akár 2 nap múlva már fogyasztható lesz”.
Most már csak az jár a fejemben, hogy a zsúfolt kertecskémben hol szorítsak helyet egy datolyaszilva fának.
s.k.