Évadot hirdetett a Latinovits színház

2025-05-10 | Budaörs
Nyolc új bemutatóval készül a 2025/26-ös évadra a Budaörsi Latinovits Színház, amely a korábbi évekhez hasonlóan ezúttal is nagy alkotói találkozások helyszíne lesz.Fantasztikus repertoárral jelentkeznek  az  új színházi évad rendezői: Kovalik Balázs, Zsótér Sándor, Keresztes Tamás és Alföldi Róbert A színház a következő évad programjával is a sokszínűségre törekszik, így az új előadások között klasszikus drámák, filmadaptáció, abszurd operett és többféle korosztályt megszólító, érzékenyítő gyerekelőadások is helyet kaptak. A tizennégy fős budaörsi színtársulat egy új taggal egészül ki: ősztől Nagypál Gábor is csatlakozik a csapathoz.

 

A Budaörsi Latinovits Színház idén először nyilvános sajtóeseményen, a 2025/26-os évad bemutatóit rendező alkotók részvételével jelentette be a következő színházi szezon premierjeit május 9-én délután. A színház nyolc új bemutatóval, négy nagyszínpadi és négy gyermek- és ifjúsági előadással készül a 2025/26-os évadra.

A nyolc rendező közül hatan – Alföldi Róbert, a színházat és a beszélgetést vezető Berzsenyi Bellaagh Ádám, Cseri Hanna, Keresztes Tamás, Szőts Orsi és Zsótér Sándor – személyesen,

külföldi elfoglaltságaik miatt ketten – Kovalik Balázs és Nyári Ádám – pedig online kapcsolással számoltak be arról, mit rendeznek a következő évadban a Budaörsön.

Az évadhirdető sajtóeseményen részt vett a város polgármestere, a színház bemutatóit rendszeresen látogató, sőt, Alföldi Róbert egy korábbi rendezésében még statisztaszerepet is vállaló Wittinghoff Tamás is.

 

Ősbemutatóval és vígoperával indul az évad

A Budaörsi Latinovits Színház az őszi bemutatók sorát szeptember 20-án egy Magyarországon eddig nem látott darabbal nyitja, amelyet Németh Nikolett adaptált a Városi Ifjúsági Klub színpadára, és Berzsenyi Bellaagh Ádám rendezésében lesz látható. Petra Wüllenweber története: A láthatáron ahol egy kisfiú és nagypapája különleges kapcsolatát mutatja be, fontos társadalmi kérdéseket feszegetve. Az előadás az Alzheimer-kór által érintett családok mindennapjaiba enged betekintést, felvillantva a boldog közös pillanatokat, valamint azt a tehetetlenséget és fájdalmat, amit a családtagok ebben az élethelyzetben átélnek. A drámát eredetileg 2009-ben mutatták be a saarbrückeni Theater Überzwergben, 2010-ben pedig jelölték a rangos, német nyelvű gyerekdarabokat elismerő Mülheimer KinderStückePreis díjra.

Október 3-án Békés Pál A Félőlény című darabja kerül színre – szintén a Városi Ifjúsági Klubban –, Nyári Ádám rendezésében. A Freeszfe-n végzett fiatal rendező nem ismeretlen a budaörsi közönség előtt, hiszen Az arab éjszaka című előadása az évadban több alkalommal is látható volt vendégjátékként a Városi Ifjúsági Klubban, azonban most dolgozik először Nyári Ádám a színházban. Az általa színpadra állított A Félőlény hősei erdei lények, akik játékkal, olvasással és finom teák szürcsölésével múlatják az időt barátjuk, egy igazi mesemondó társaságában. Az erdőt azonban egyszer csak rémisztő szörnyek lepik el, és a mesemondó lakatra zárja odúja ajtaját. Világot vándorló pajtása, Csatang, amikor meglátja, hogy a mesemondóból milyen szomorú Félőlény lett, különös megoldással áll elő: változzon ő is szörnnyé.

A Budaörsi Latinovits Színházban eközben Kovalik Balázs készül az évad első nagyszínpadi bemutatójára készül, egy, a világ színpadain ritkán játszott vígoperát állít színpadra – magyar nyelven elsőként. A Jacques Offenbach és Victorien Sardou dalműve alapján készülő A Répakirály szövegkönyvét Kovalik Balázs ismét a többszörösen díjazott budaörsi Liliom-előadás dramaturgjával, Ari-Nagy Barbarával írja, a zenei adaptációt pedig Furák Péter készíti. A Répakirály XXIV. Fridolin bukásától indul. Hogy ki jön a helyére? Egy sárgarépa a veteményesből, egy szimpla gyökér, aki magát répakirálynak nevezi, és akit, ki tudja, miért, rögvest mindenki istenít. A varázsoperettbe ágyazott politikai szatírát 1872-ben mutatták be Párizsban, a Budaörsi Latinovits Színházban október 11-től lesz látható.

Karácsony előtt néhány nappal, december 20-án Zsótér Sándor rendezésében kerül színre Pedro Almodóvar és Samuel Adamson színdarabja, a Mindent anyámról, amely az 1999-es filmklasszikus színpadi adaptációja lesz. A filmből született darab melodráma, annak minden túlzásával, de nem a műfaj olcsó és elcsépelt, hanem „almodóvari” értelmében. A Mindent anyámról egy elgondolkodtató történet arról, hogy „ha az ember szeret valakit, akkor semmi szükség arra a szóra, hogy „sajnálom”. Zsótér Sándor nagy budaörsi visszatérésében Takács Katalin, Spolarics Andrea és Bohoczki Sára alakítják majd a női főszerepeket.

A téli hónapokat egy új darab megszületésével zárja a Budaörsi Latinovits Színház. A színtársulat oszlopos tagja, Szőts Orsi és Németh Nikolett dramaturg a Vacok 2. munkacímmel készülő, újabb babaszínházi előadásban egy szépen gondozott kertbe kalauzolja a legkisebbeket, akik a kert gazdája mellett egy titokzatos lénnyel is találkozhatnak. A fura idegen minden reggelre feltúrja a sok munkával rendben tartott ágyásokat, titokzatos földhalmokat hagy maga után, és főleg éjszaka közlekedik. A 2026 februárjában színre kerülő babaszínházi előadás a Vacokhoz hasonlóan hathónapos és hároméves kor közötti gyerekeknek szól majd, akik ezúttal is szüleikkel, nagyszüleikkel vehetnek részt az előadáson és az azt követő közös játékon.

Ugyancsak egy új darab születésének lehetnek szemtanúi a Városi Ifjúsági Klub nézői 2026 tavaszán. A Budaörsön először rendező Cseri Hanna saját darabját állítja színpadra, egy tizenhárom éves lányt helyezve a történet középpontjába. A csendes, visszahúzódó Lili nem tud beilleszkedni az iskolai közösségbe, csak magányosan sodródik. Egy nap azonban megépíti saját mesterséges intelligencia-alapú robotbarátját. A kezdetben programozott válaszokra épülő kapcsolat lassan elmélyül. Lili beszélget, tanácsot kér a történelem dolgozathoz, és ahhoz, hogyan kell barátokat szerezni. Ám miközben ő végre úgy érzi, hogy valaki igazán figyel rá, a környezete egyre jobban aggódik miatta…

A drámairodalom nagyjaval i az évad második felében  találkozhat a közönség.

Két klasszikussal zárul az évad a Budaörsi Latinovits Színházban. A Budaörsön idén tavasszal az Egy őrült naplójával vendégszereplő Keresztes Tamás ezúttal rendezőként tér vissza. Anton Pavlovics Csehov Ványa bácsiját állítja színpadra Bíró Bence dramaturgi közreműködésével, és nem mással a címszerepben, mint Alföldi Róbert. Az előadás, amelynek bemutatója 2026. március 7-én lesz, a nézőt egy vidéki birtokra vezeti, ahol mintha megállt volna az idő. Unalmas és untató emberek gyűlnek itt össze, akik egymást és önmagukat is halálosan unják. Isznak, sírnak, panaszkodnak, és unalmukban kínozzák egymást. Szeretnének még szeretni, de már nem megy. Olyan emberek ők, akiknek sehogy se jó. Megöregedtek, elkedvetlenedtek és reményvesztettek. Mintha hajótöröttek lennének egy történelemből kiszakadt lakatlan szigeten. De még élnek, mert élni kell, és tűrnek, mert tűrni kell. Csehov 130 évvel ezelőtt írt darabja komédia. Esendő szereplőinek nyomorúsága egyszerre szívfacsaró és fájdalmasan vicces.

Az évad utolsó premierjére április 25-én kerül sor. A rendező, a Budaörsön immár nyolcadik (!) alkalommal rendező Alföldi Róbert nem először nyúl William Shakespeare Julius Caesar-jához. 2014-ben, amikor először rendezte a darabot, azt nyilatkozta, hogy „ez a dráma a jövőről szól. Arról, hogy legyen jövőnk. És nem mindegy, hogy milyen, és hogyan születik”. 2026 tavaszán ezek a kérdések ismét húsbavágóan aktuálissá válnak majd. Történik ugyanis, hogy Caesar épp hatalma csúcsán van, a római nép isteníti, ám félő, hogy egyeduralomra tör. A vészjósló jelek ellenére megjelenik a Szenátusban, ahol az összeesküvők ledöfik – és ezzel polgárháborús helyzetbe sodorják a birodalmat. Julius Caesar szerepében a tervek szerint az egyik legismertebb hazai férfiszínészt láthatják majd a nézők.

 

A Budaörsi Latinovits Színház tizennégy fős társulata – Bohoczki Sára, Böröndi Bence, Bregyán Péter, Chován Gábor, Fröhlich Kristóf, Hartai Petra, Ilyés Róbert, Juhász Vince, Koós Boglárka, Mertz Tibor, Sas Zoltán Spolarics Andrea, Szőts Orsi és Takács Katalin – a 2025/26-ös évadban egy új taggal egészül ki. Az egész társulat nagy örömére Nagypál Gábor (Az igazság gyertyái) csatlakozik a csapathoz.

A színház nagyszínpadi bemutatóhoz ismét meghirdette Premier és Másnapos bérletét, amelyekkel a nézők az elsők között láthatják majd az új előadásokat.

A Budaörsi Latinovits Színház bemutatói a 2025/26-os évadban

Nagyszínpad

· Jacques Offenbach • Victorien Sardou: A Répakirály // rendező: Kovalik Balázs (bemutató: 2025. október 11.)

· Pedro Almodóvar • Samuel Adamson: Mindent anyámról // rendező: Zsótér Sándor (bemutató: 2025. december 20.)

· Anton Pavlovics Csehov: Ványa bácsi // rendező: Keresztes Tamás (bemutató: 2026. március 7.)

· William Shakespeare: Julius Caesar // rendező: Alföldi Róbert (bemutató: 2026. április 25.)

Városi Ifjúsági Klub

· Petra Wüllenweber • Németh Nikolett: A láthatáron // rendező: Berzsenyi Bellaagh Ádám (bemutató: 2025. szeptember 20.)

· Békés Pál: A Félőlény // rendező: Nyári Ádám (bemutató: 2025. október 3.)

· Vacok 2. (munkacím) // rendező: Szőts Orsi (bemutató: 2026. február)

· Cseri Hanna: CAPTCHA // rendező: Cseri Hanna (bemutató: 2026. tavasz)

Forrás: Latinovits szinház sajtó

Fotó:Borovi Dániel

Major Edit

Megosztás