Így készíthetjük el egészségesebben az ételeinket!

2023-01-31 | Budaörs
Az egészséges főzési technikák segítségével a lehető legkevesebb tápanyagveszteséggel készíthetjük el kedvelt ételeinket. Ezekkel a módszerekkel a különböző fogások táplálóak és zsírszegények maradnak.

Mutatunk most néhány olyan praktikát, amelyeket érdemes alkalmazni mindenkinek, aki szeretne egészséges étrenden élni, finom és gyorsan elkészíthető ételeket enni.

Hogyan süssünk jobban?

A sütés az egyik leggyakrabban alkalmazott konyhai eljárás, amelyet egészséges főzési technikák alkalmazásával szintén megreformálhatunk. Sütésnél mellőzzük a finomított napraforgóolaj használatát, helyette válasszunk inkább egyszeresen vagy többszörösen telített olajokat! A repceolaj erre az egyik legalkalmasabb növényi zsiradék.

A húsokat inkább grillezve vagy sütőzacskóban készítsük el! Ezekkel az eljárásokkal sok olajat megspórolhatunk. A zöldségeket sem ajánlott bő olajban sütni, elegendő csupán vékonyan átkenni vagy átlocsolni őket, mielőtt a sütőbe kerülnek.

Az egyik legkedveltebb köret a sült burgonya. Sütés közben azonban sok olajat szív magába, így igen magas kalória- és zsírtartalma van. Ettől függetlenül nem kell lemondanunk sokunk kedvelt finomságáról, de az egészségünk megőrzése érdekében a sütési eljáráson érdemes változtatnunk.

Sült burgonya másképp

A sütőben készített burgonya esetében sem kell teljesen mellőzni az olajat. Locsoljuk meg egy kevés olíva- vagy repceolajjal, majd rázzuk össze, hogy mindenütt egyenletesen befedje! Ettől ízletesebb lesz a burgonya, nem szárad ki, de mégis ropogós marad kívül. Érdemes alufóliával letakarni.
A sütőben, kevés olajjal készített sült burgonya ízletes és ropogós köret lehet húsok és zöldségek mellé.

Forralás

Ha a forralás során kevesebb vizet használunk, ezzel csökkenthetjük a vitamin- és a tápanyagveszteséget. A megmaradt főzővizet sem érdemes a csapba önteni, hiszen levesekhez, rakott ételekhez és mártásokhoz még kiválóan felhasználható. A vitamintartalom növelése és a változatos ízek elérése érdekében használjunk különböző fűszereket a főzés során.

Adjunk a vízhez annyi sót, hogy a víz olyan legyen, mint a nyári tenger! Amikor egy kicsit erősebben fűszerezzük a vizet, amelyben főzünk, a zöldségek ásványi anyagokban gazdagabbak lesznek. A só a vízben feloldódik, és könnyebben felszívódik. Ilyenkor belülről kifelé történik a fűszerezés, így a zöldségek továbbra is élénk színűek maradnak, gyorsabban elkészülnek, és kevesebb tápanyagot veszítenek.

Forrázáskor csak egy pillanatra tesszük ki nagy hőhatásnak az ételt. Halfilét vagy vékonyra szeletelt húst is készíthetünk így. Tegyük tányérba a forrázni kívánt alapanyagot, és öntsük rá a forró levest! Az alapanyag textúrája a szemünk előtt változik és készül el.
Egy tányérnyi zöldségleves biztosítja a szervezet számára a napi szükséges vitaminmennyiséget.

Párolás

Az egészséges főzési technikákhoz tartozik a párolás. Víz helyett használjunk inkább zöldségalaplevet, ezzel még fokozhatjuk is az ételek ízét. A párolást lassú tűzön végezzük az alapanyag saját levében, alaplében, vízben, borban, tejszínben vagy egyéb folyadékban, fedővel, hogy a gőznek köszönhetően megmaradjon és koncentrálódjon az étel jellegzetes íze.

Párolni főleg zöldségeket, gyorsan megpuhuló halakat és szárnyasokat szoktunk. Ennél az eljárásnál az alapanyagok íze intenzív marad, állaguk rugalmasabb, mivel a hőhatás nem nagy. Ha húst párolunk, vigyázzunk, hogy a hőmérséklete nagyon alacsony maradjon (60–80 ºC), így érhető el, hogy a kollagén átalakuljon, és omlós, szaftos húst kapjunk. Párolás során helyezzünk az edény tetejére fedőt, így a vízgőz nem tud távozni. A fel nem használt alaplevet ne öntsünk ki, jól jöhet szószokhoz vagy levesekhez.
A leszűrt alaplé azonnal felhasználható különböző ételek készítéséhez, de hűtőben akár 2–3 napig is tárolható vagy le is fagyasztható.

Tésztafélék főzése

A tésztát átforgatjuk kevés olajon és felöntjük annyi forró vízzel, ami éppen ellepi. Letakarjuk, néha megkeverjük, megsózzuk. Rövid időn belül a tészta megpuhul és minden vizet felszív. Pár percig még hagyjuk állni és kész.

Fűszernövények a konyhában

Hazánkban népszerű fűszernek számít a paprikán kívül a majoránna és a kapor, amelyek gond nélkül megteremhetnek a saját kertünkben vagy éppen a konyhánkban. A további fűszernövények, mint amilyen a bazsalikom, a babér, a metélőhagyma, a turbolya, az oregánó, a petrezselyem, a rozmaring, a tárkony vagy a kakukkfű remek ízesítői lehetnek a grillezett húsoknak, zöldségeknek és a leveseknek is. Arról már nem is beszélve, hogy a frissen felhasznált fűszernövények hozzáadásával egészen biztosan szintet léphetünk a főzési tudományban és a kulináris élvezetekben egyaránt.

greendex

Megosztás