– Már megindult a betakarítás. Mi az, amivel elégedett vagy?
Évek óta megbízhatóan és bőségesen terem a magas ágyásban, és a vödörben termesztet –nagy vízigényű- cukkini és uborka.De az idei gyümölcstermésre sem lehet panasz, hisz a szilvafákon, körtefákon annyi a termés amennyi csak ráfér. A szőlőtőkéken is rekordtermés várható.
-Mi az , ami nem hozta a várt eredményt?
A paradicsom fajtaválasztékon még dolgoznom kell, hisz csak a fajták fele termett az igényeim szerint. De már gyűjtöm a „bizonyított” megbízható fajták magját…
– Próbálkoztál ebben az évben új növényekkel?
Igen, hisz az ismerőseim között gyakran cserélünk magvakat. Most már súlyt helyezek arra, hogy a növény zöldfelülete és a termény között egy elfogadható arány legyen. Szeretem a térdig érő paradicsom és paprika fajtákat, amelyek ráadásul bőtermőek is.
– Szükséges a talaj folytonos újratáplálása. Ezt hogyan oldod meg?
Nálam a komposztálás lett a bevált módszer az évek tapasztalata alapján. Ide kerül a zöldhulladék, a konyhai komposzt, de a háziállatok (nyulak, tyúkok, galambok) is segítik a talajerő utánpótlást. A forgatást a tyúkokra bízom. De ha néha valamelyik növény speciális földet igényel, akkor marad a vásárlás.
-Az idei évben óriási szerepe van a vízpótlásnak. Erre van egy saját módszered. Mondanál erről többet?
Ez az év kimondottan aszályos és a kiskert tulajdonosoktól is nagyobb odafigyelést igényel. Az öntözéshez igyekszem esővizet felhasználni. Ahol tető van –lakóépület, garázs, melléképület- ott vízgyűjtő edény is van. Közel kétezer literrel tudok gazdálkodni a két eső között. A kijuttatott vizet igyekszem csöpögtetéssel a gyökérzónába juttatni. Erre a célra nálam bevált – többek között- a felfordított műanyag üdítős palackok alkalmazása. De a talajtakarás is elengedhetetlen része a kiskerti vízgazdálkodásnak. Ide kerül például a levágott fű is.
További eredményes munkát és megérdemelt sikereket kívánok.
fotó:Wein
s.k.