Az ovi- és iskolakezdés minden ősszel elérkezik, és akármilyen korú is a gyermekünk, mindig új dolgokat kell beszereznünk. A kinőtt benti cipőt, a tönkrement uzsonnásdobozt, a szétszakadt pulcsit pótolni kell. Szerencsére rengeteg olyan megoldás létezik, amely megkímélheti a szülőket az elsősorban anyagilag megterhelő bevásárlásoktól, a környezetet pedig a fölöslegesen képződő hulladéktól.
Persze vannak olyan iskolai, óvodai kellékek, amelyekből mindenképpen újat kell vennünk. Ilyenkor is van megoldás arra, hogy környezetbarátabb lehetőség mellett döntsünk.
Keressük a hazai ökotermékeket!
A háztartási áruk, a használati cikkek piacán egyre több gyártó készít újrahasznosított termékeket. Figyeljük a címkéket, olvassuk el a leírásokat, és válasszuk azokat a termékeket, amelyek környezetbarát megoldással készültek!
Kulacsdilemma – Melyik a jobb: a műanyag, a fém vagy az üveg?
Tudtad, hogy 1 év alatt közel félmilliárd, pontosan 481,6 millió műanyag palackot használunk el világszerte? Érdemes mindig magunknál tartani a saját palackunkat, főleg azért, mert Magyarországon kiváló a csapvíz. De vajon melyik tartós palack bizonyul a legjobb megoldásnak? A mintákkal, formákkal, mesefigurákkal díszített kulacsból a gyerekek szívesebben isznak. Töltsd meg a tartós kulacsot házi készítésű szörppel, teával vagy turmixszal, ha környezetbarátabban indítanád útnak a gyermekedet!
Tízórai és uzsonna
Az iskolában és az óvodában is a tízórai és az uzsonna nyomán keletkezik a legtöbb hulladék. Nagyon nehéz teljesen műanyagmentesen útnak indítani a gyerekeket, de egyáltalán nem lehetetlen!
Ha mindenképpen csomagolni szeretnénk, felejtsük el az eldobható csomagolóanyagokat! Annyi szuper opció van már arra, hogy ne kelljen felesleges hulladékot termelnünk. Válasszuk a tartós műanyag dobozokat vagy üvegedényeket! De remek alternatíva a mosható textilszalvéta vagy -zsák is. Ezeknek sok esetben olyan belső borításuk van, amely megvédi a táskát attól, hogy maszatos legyen.
Készítsd magad!
Annyi minden elkészíthető már házilag, és ez nemcsak az élelmiszerekre igaz, hanem a hétköznapi tárgyakra is.
Ha van némi kézügyességed, a varrás csodás megoldás lehet, hiszen annyi mindent készíthetsz cérna és tű (vagy egy jó varrógép) segítségével.
Hétköznapi szokások
Ősszel még nincs olyan hideg, hogy egy meleg pulcsi ne lenne elég a reggeli bringázáshoz. Kisebb távokra ne indítsuk be az autót! Elkerülhetjük a nagyvárosi dugókat, és nem növeljük a kibocsátott szén-dioxid mennyiségét.
A kisebb gyerekek különösen fogékonyak a szüleiktől látott viselkedési minták másolására. Ha csemeténk azt látja, hogy mi is kulacsból iszunk, hulladékmentesen csomagolunk, visszük magunkkal az evőeszközt, jó eséllyel számára is ez válik természetessé.
A rohanós hétköznapok, az iskolai elfoglaltságok, a szakkörök és az edzések hálójában olykor nehéz külön figyelmet szentelni a környezettudatosságnak. De ha a kinőtt ruhákat elajándékozzuk, a szendvicset nem alufóliába csomagoljuk, és rendszeresítjük a családban a kulacs használatát, máris pici, de hatásos lépéseket tettünk afelé, hogy gyerekeink is megtanulják, megszokják, majd tudatosan a hétköznapjaik részévé tegyék a környezettudatosságot.
Forrás: Greendex
s.k.