A premier előadáson telt ház fogadta a színre lépőket. A díszlet már maga figyelemfelkeltő,amely azonnal megmozgatja a néző fantáziáját. A színpadot teljes egészében uraló szerkezet az a bizonyos Zeppelin, de hamarosan kiderül, hogy a mindent uraló léghajónak fontos szerep jut. Hullámvasútként használják a szereplők,amit a néző természetesen elfogad,hiszen ez az építmény a színészek játékának fontos kelléke.
Ödön von Horváth 1932-ben született drámája az 1929-es nagy gazdasági világválság időszakába enged betekintést, mely milliók egzisztenciáját sodorta veszélybe.
A történet egy sörfesztiválon játszódik. Fiatalok jelennek meg a színen, isznak, nevetnek és boldognak is tűnnek, de hamar kiderül ennek az ellenkezője. Az élet nem olyan derűs mint ahogy az látszik,életükből hiányzik a biztonság. A munkanélküliségtől való rettegés és annak bekövetkezte még a szerelmeseket is elválasztja egymástól.
Ödön von Horváth művének témája bármelyik korszakban valóság is lehet, akár az 1932-es gazdasági világválság idején, de akár napjainkban is. A létfenntartáshoz szükséges munka és jövedelem hiánya sajnos beférkőzik a mindennapokba és megkeseríti azt. Hegymegi Máté a darab rendezője arra keresi a választ,hogy a felszínen maradásért vívott küzdelemben megmaradhat-e a szerelem két ember között?
Karoline fiatal kedves lány, aki semmi mást nem akar,mint boldognak lenni és felülni a hullámvasútra. Erre kérleli párját Kasimirt,aki azonban annak is örül, ha pár fillér nyomja a zsebét,nemhogy hullámvasútra költse. Nemrég veszítette el állását, munkanélkülivé vált. Karoline ezen az estén boldog szeretne lenni,de mivel Kasimir-tól nem kapja meg, szakításon töri a fejét, sőt meg is teszi és odacsapódna bárkihez,aki kifizeti a jegyét a hullámvasútra.
A nagy kavarodásban elveszítik egymást,megjelennek a piti bűnözők,élveteg milliomosok két idős úr személyében,akik prédát látnak a szép fiatal lányban, . Karoline a jobb életet keresi,most hát megcsillan a remény. Az új ismeretség által felülhet a hullámvasútra, de egyúttal az érzelmek és vélt lehetőségek hullám vasútjára is. És mint ahogyan az lenni szokott ,csalódnia kell. Rá kell jönnie, hogy kár felcserélni az igaz szerelmet a pillanatnyi örömökért. Végső megoldásként, ott van a lehetőség az igaz érzelmeket tápláló Kasimir ölelése és a végén a kibékülés.
Az előadás szünet nélkül zajlik,így elérve azt, hogy a néző egyre jobban belemerül a vásári forgatagba. Ehhez szolgáltat remek jó zenét a Torzszülöttek zenekara, valamint megdöbbentő jelenetek garmada a ketrecbe zárt csimpánzok, amely szimbóluma az emberiség sorsának és tragédiájának.
Takács Katalin zseniális alakítása, mint Kikiáltó Yuval Noah Harari történész filozófus gondoltait idézi:
” A boldogság nem egyszerűen a kellemes pillanatok többsége a kellemetlenekkel szemben.A boldogság inkább az,ha az ember az életét a maga egészében értelmesnek látja”
Az előadás címszereplői Hartai Petra és Fröhlich Kristóf,mellettük Mertz Tibor,Ilyés Róbert,Chován Gábor,Sas Zoltán,Bohoczki Sára,Szőts Orsi és Koós Boglárka.
A szövegkönyvet írta Zsigó Anna és Hegymegi Máté
Emlékezetes a színdarabot befejező gondolat:“ Az emberben gyakran feltámad valami vágy, aztán törött szárnyakkal tér vissza, az élet meg megy tovább, mintha mi ott se lettünk volna…”
Nagyon szépen megkomponált színdarabot láthattam.Bepillanthattam a mindenkori fiatalok életébe,ami úgy tűnik nem sokban különbözik egymástól.Csak az évszámok változnak.A múlt és a jelen problémái úgy tűnik túlélik önmagukat.
Major Edit
Fotó: Latinovits Színház Borovi Dániel