Johann Eitzenhöffer budaörsi Családkönyvét lapozgatva különleges nevekre bukkanhatunk a 150 évvel ezelőtt élt budaörsiek körében.
A gyakori Anton(Antal) Mathias (Mátyás) Franz (Ferenc) nevüek mellett Bernhard, Blasius, Kaspar, Keresztély, Procopius is bejegyzésre került.
A lányoknál szintén voltak kedvelt nevek, de ugyancsak akadtak ritkaságok: Pl: Aloisia, Apollónia, Alfa, Euprosina, Genovefa, Helena, Ursula.
Ugorjunk egy nagyot! Az 1960-as években a leggyakoribb nevek az Erzsébet, és a Mária voltak. Jó néhány becéző változatát alkalmazták: Bözsi, Líz, vagy Médi, Mári, Maris, stb.
1965-ben egy szabály született arról, hogy a gyermeknek csak a nemének megfelelő nevet lehet adni, nem lehet idegen nevet bejegyezni, ha annak van magyar megfelelője. Ma már ez érvényét vesztette.
Magyar nyelvben a vezetéknév (családnév) után írjuk, sok más nyelvben a családnév elé.
Néhány évtizeddel ezelőtt nagy port kavart, hogy a lelkes tévénéző szülők Izaurának, majd Eszmeraldának akarták nevezni a gyereküket, amire aztán lehetőséget is kaptak, ugyanis mindkét név szerepel a hazánkban is anyakönyvezhető nevek listáján. Bár a mostanában születő babák nevét nem ezek a tévés produkciók inspirálják, továbbra is igaz, hogy sok tévéfilm és sorozat ad ötletet a szülőknek, amikor nevet keresnek a legújabb családtagnak.
A 2001-ben született fiúgyermekek esetében leggyakoribbak a Bence, a Dániel, a Dávid, a Máté és a Tamás, lányoknál: Alexandra, a Petra, a Laura, a Nikolett, a Dorina, a Klaudia, a Kitti, a Bianka, a Dzsenifer, a Vanessza, a Cintia, a Dominika.
Akármilyen meglepő 2016-ban a Mohamed (Ausztriában Mohammad) az ötödik leggyakoribb fiúnév volt Bécsben.
Angliában a Mohamed első alkalommal lett a legnépszerűbb név, amelyet 2023-ban az Angliában és Walesben született kisfiúknak adtak, megelőzve a Noah-t (Noé), ezzel a rangsor élére került. – idézte a Reuters.
Forrás: Internet
s.k.