Az agyonszapult egészségügyről és annak különböző húzásait elviselő betegekről sokat beszél és ír a sajtó. Most én is közéjük állok és teszek egy rövid megjegyzést a napokban felröppent hírre -a tervek szerint-1000 forint fejében kapnánk időpontot bármiféle szakorvosi ellátásra. A kitalálói szerint ez azért lenne fontos, hogy ,akik nem jelennek meg az adott időpontban, büntetés gyanánt nem kapják vissza a befizetett összeget.
A hírek szerint sokan nem jelennek meg az adott időpontban, aminek gondolom több oka is lehet. Mindannyian tudjuk, hogy sok esetben hónapokat kell várni arra, hogy bejussunk a kívánt vizsgálatra. Ez idő alatt több okból változás történhet az egészségi állapotban, ami arra késztetheti a beteget, hogy máshol –mondjuk a magánellátásban- keresse a megoldást. Lehetnek olyanok is, akik esetleg elfelejtik és ezért nem jelennek meg a megadott időpontban, ez valóban felelőtlenség. A terv oly annyira jutott már, hogy a televízió fő műsorában is napvilágot látott a probléma, amelyet szakemberek vitattak meg. Jelenleg terítéken van a terv kidolgozása és csak idő kérdése, hogy valóban bevezetik.
A tervezet úgy szól, hogy 1000 forint ellenében kapnánk időpontot szakrendelésre és ha renitenskedünk ,vagyis nem jelenünk meg, akkor nem kapjuk vissza a pénzt, az ott marad az egészségpénztárban.
A poén azonban most kezdődik. A napokban találkoztam egy ismerősömmel, aki a Budaörsi Egészségügyi Központ felől ballagott hazafelé. Megálltunk és panaszkodni kezdett. Képzeld, mondta, két hónappal ezelőtt, vagyis júliusban kaptam egy időpontot most szeptember 12-re MR-re. Szabadságot vettem ki, hogy végre megvizsgáljanak, hiszen nagyon fontos az egészségem miatt. Azonban a vizsgálatot nem hajtották végre, mert időközben az orvos felmondott és már nem dolgozik itt- mondta elkeseredve. Kaptam egy új időpontot, egy hét múlva mehetek, mondta, és kezdhetem újra a szabadságkérést a munkahelyemen.
Ebben az esetben az egészségügy részéről történt mulasztás, hiszen a beteget lehet értesíteni, hogy változás történt. Ilyen esetben ki fizeti a révészt?A beteg vagy az egészségügy? Ugye, hogy nem is olyan egyszerű ?
Major Edit