Kozma Imre atyától búcsúzunk

2024-10-17 | Budaörs
Életének 85. évében, 2024. október 17-én hajnalban elhunyt Kozma Imre katolikus pap, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alapító elnöke, a Máltai Lovagrend káplánja, a Betegápoló Irgalmasrend korábbi magyarországi vezetője. A szeretetteljes, megbocsátó, szerény mosolya velünk marad.

Kozma Imre atyát 1963-ban szentelték pappá. 1968 és 1977 között a Ferenciek terén álló Alkantarai Szent Péter-templomban szolgált. Szokatlan hangvételű, szókimondó prédikációi sokakat megszólítottak, a fiatal felnőtteknek tartott konferenciabeszédei alatt zsúfolásig megtelt a templom. Kozma Imre atyát ezekben az években számos alkalommal előállították és kihallgatták, hallgatóságának több tagját meghurcolták és kizárták az egyetemről.

Pályafutásának következő állomása a zugligeti Szent Család-plébániatemplom volt. Százak által látogatott hittanóráin azt tanította, hogy a kereszténység nem elmélet, hanem gyakorlat, a templom falain kívül a mindennapokban is meg kell élni hitünket. A közösség tagjainak konkrét segítő feladatokat kellett vállalniuk, ekkor alakult ki az az önkéntes hálózat, amely később a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alapját adta.

Az 1989-ben megalakult Magyar Máltai Szeretetszolgálat alapító elnökeként a szegények, idősek, hajléktalan emberek ellátását szervezte meg. A zugligeti templom kertjében megnyitotta az első menekülttábort a Budapesten gyülekező keletnémet családok előtt, ezzel az akkori Európa legnagyobb humanitárius akcióját indította el, melynek során 48 ezer menekültet fogadtak be Magyarországon. A romániai forradalom alatt segélyszállítmányokat juttatott el a szükséget szenvedő településekre, a délszláv háború alatt kórházi osztályokat, bentlakásos intézményeket és nagy számú civil lakosságot menekített át Magyarországra az általa vezetett szervezet.

Felhívásaira önkéntesek százai jelentkeztek, közben országszerte megalakultak a Magyar Máltai Szeretetszolgálat helyi csoportjai. Három és fél évtized alatt a szeretetszolgálat az egyik legnagyobb magyarországi karitatív szervezetté vált, amely a szociális, oktatási és egészségügyi ellátás terén is hálózatot épített ki, intézményeiben és önkéntes csoportjaiban naponta átlag 17 ezer emberről gondoskodik.

1997-ben Kozma Imre atya felvételét kérte a Betegápoló Irgalmasrendbe, mely irányítása alatt megerősödött, és kórházaival az egészségügyi ellátás jelentős szereplőjévé vált. Ötvenhét évesen lett szerzetes, a legtöbben ilyenkor már a visszavonulásukat tervezik, ő a keresztény szemléletű orvoslás újraélesztését tűzte célul, és 82 éves koráig vezette a rend hazai szervezetét.

Pályafutása utolsó szakaszában éppolyan energikus volt, mint fiatalon. 2013-ban pappá szentelésének ötvenedik évfordulójára készülve gyalogosan végigjárta papi szolgálatának állomáshelyeit, 73 évesen 140 kilométeres zarándoklatot tett egy szerzetestársa kíséretében.

Tevékenységét több mint harminc alkalommal ismerték el rangos kitüntetésekkel. 1996-ban az Év emberének választották, 2003-ban a Magyar Köztársaság Középkeresztje díjat vehette át, 2005-ben Prima Primissima díjat kapott, 2010-ben Francia Becsületrenddel tüntették ki, 2016-ban Európai Polgár díjjal ismerték el életművét, és több település önkormányzata is díszpolgári címet adományozott Kozma Imre atyának. (Forrás: Magyar Máltai Szeretetszolgálat)

A Magyar Máltai Szeretetszolgálat budaörsi intézményei:

Az Idősek Napközi Otthona, a Gondviselés Háza, éppen most költözik a Clementis utcából a lakótelepi új telephelyére. Az idősek számára nyújtott nappali ellátáson túl számos egyéb szolgáltatásuk van: szociális étkeztetés, elvitellel, kiszállítással vagy helyben fogyasztással – csekély térítési díj ellenében a nyugdíj összegétől függően. A jelzőrendszeres házi segítségnyújtás szolgáltatás 24 órás gondozói ügyelete lehetővé teszi, hogy az idős gondozottak bármikor kapcsolatot kezdeményezzenek a maguknál hordott nyomógomb megnyomásával a diszpécserközponttal.

(Erről egy 14 évvel ezelőtti budaörsi beszámolót osztunk meg kedves olvasóinkkal:

Megkésett avató ünnepséget tartottak Budaörsön, ahol tavaly október óta kétszázötven rászorulóról gondoskodnak a Máltai Szeretetszolgálat intézményei. A feladatot egyik napról a másikra kellett átvenni a korábbi szolgáltatótól, akkor az ellátás zökkenőmentes működtetése volt az elsődleges, ünnepelni, intézményt avatni nem maradt idő, energia. A fél éve elmulasztott alkalmat május 6-án sikerült bepótolni.
A budaörsi Gondviselés Háza az első olyan máltai intézmény, amelyet nem a Szeretetszolgálat alapított, hanem az önkormányzat által meghirdetett közbeszerzési eljárás során, „versenyben” nyert el. A Máltai Szeretetszolgálat már korábban is jelen volt Budaörsön, 1995-től a helyi hajléktalanokat látja el, múlt év őszétől pedig az idős és fogyatékkal élő emberek intézményes ellátását is
végzi. A nappali ellátással, jelzőrendszeres házi segítségnyújtással, étkeztetéssel együtt összesen 230 ember ellátását kellett átvenni 2010 október 1-jén, és a létszám azóta csak nőtt.
A működés közben átvett intézmények felavatására (és megáldására) idén május 6-án került sor. Az ünnepségről tudósító Minálunk.hu portál így számolt be az eseményről:
A május 6-i, pénteki megnyitóra megérkezett Kozma Imre atya is, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat széles körben elismert és tisztelt elnöke. Köszöntőjét azzal kezdte, hogy jó érzés volt belépnie ezen a kis kertkapun. A nem túl nagy épület bensőséges hangulatot áraszt. Szeretetszolgálatuk általános feladata, hogy megkeressék azokat az embereket, akik külön figyelmet érdemelnek és kérnek, akik nehéz helyzetben vannak. Az, hogy ebben a budaörsi kis házban más teszi a kulcsot a zárba, még semmit sem jelentene. A nyitott ajtó, az eltelt hét hónap alatt másképpen végzett munka azt a bizonyított igazságot mutatja be: nyitott szívvel végzik itt feladatukat a munkatársak. „Helyet adunk az embereknek a szívünkben, hogy otthon legyenek” – ehhez a hozzáálláshoz kell nagy bátorság. Kozma atya arról is beszélt, hogy a szeretet drága, sokba kerül, hiszen átengedjük magunkat a másik embernek és elfogadjuk: legyen az hajléktalan, cigány, magányos ember. Empátiával kell állandó kapcsolatban maradni velük.
A Szeretetszolgálat nevében megköszönte a bizalmat és megszentelte az épületet.
Győri-Dani Lajos, a Szeretetszolgálat ügyvezető alelnöke beszélt az önkéntesség fontosságáról, a kétezer éves erkölcsi normák betartásáról.”

Azóta is működik a Farkasréti úton a fogyatékkal élők napközi otthona. Az ellátás során olyan fejlesztő foglalkozásokat szerveznek, amelyek elősegítik a közösségi beilleszkedést, a lehetőség szerinti önálló életvitelt, a munkához való viszony pozitív attitűdöt.

Egy idézet Kozma atyától:

Az anyagiak nélkülözhetetlenek az életünkben, mégis ki kell mondani, nekünk embereknek elsősorban egymásra van szükségünk. Ez leginkább akkor derül ki, amikor bajban vagyunk.”

Kedves Kozma Atya! Az Örök Világosság fényeskedjék Neked!
SzK
Megosztás