Lenn az Alföld tengersík vidékin ... 2.

2024-07-27 | Budaörs
A tiszaalpári női rendház, szálláshelyünk, Lakitelek csodái, Cserkeszőlő csipkéi és Szinyei-Merse kúriája, végül vonatozás a tiszakécskei Tisza-parton - a BKCS kirándulásának második napja.

Másnap reggel szomorú kötelességünknek tettünk eleget, felidézve egy, a budaörsi Komjád családot is érintő tragédiát. A szomszédos Tiszaalpáron van a Szent Benedek Leányai Társasága 1927-ben alapított magyar női szerzetesrend rendháza, temploma, ahol a régi plébánia épületében idősek otthona is működik.

Itt kezdte egyházi szolgálatát az a fiatal lány, akinek tragédiája megrázta a budaörsieket. Évekkel ezelőtt történt, hogy egy vihar kitörésekor a Balatonba fulladt – segítségére siető bátyjával és nagynénjével együtt. Felkerestük sírját a rendház kriptájában és imádkoztunk érte.

Ezután visszatértünk szálláshelyünkre, ahol a forró nyári napsütésben helyi vezetőnk egy-egy árnyékot adó fa alatt beszélt a számos, nevezetes épületről, lehetőségről, amely ebben a hatalmas objektumban található, csak megemlítve néhányat: a szálláshelynek szolgáló több hotel, kemping, vendégház, még jurtatábor is; van gyógy- és strandfürdő, Gyarmati Dezső nevét viselő termálfürdő, több étterem, kávézó és bár, biokertészet (a mi fogadónk egy hatalmas üvegház mellett áll és egy kis mesterséges tóból végre újra hallhattunk igazi esti békakuruttyolást, aminek én személy szerint nagyon örültem), Magyar Borok Katedrálisa, hatalmas új rendezvénycsarnok, Szent István kápolna, Bibliaház, kiállítótermek, a Népfőiskola első épülete és többféle sportolási lehetőség.

Az épületek elnevezése is magyar nagyjainkat idézi, mint pl. Széchenyi Ház, Bolyai Ház, Kölcsey Ház, a hatalmas parkban pedig rengeteg mellszobor, pad őrzi emléküket. Röviden összefoglalva: a magyarság csúcsteljesítményei és nagyjai, a hungarikumok várják a látogatókat.


(A Lakitelek Alapítványt Lezsák Sándor és felesége alapította 1991-ben. Az Alapítvány a Postabanktól felajánlásként kapta meg azt a négyhektáros területet, amelyen a Népfőiskola ma is működik. 2015-ben kezdődtek meg a meglévő épületek felújítási munkálatai, majd kis idő múlva új épületekkel is gazdagodott a terület, új nevén a Hungarikum Liget! A Népfőiskola Alapítvány kuratóriuma 2000-ben a tulajdonjogát átadta a Szeged-Csanádi egyházmegyének.)

Előre gondoltuk, hogy az eredetileg összeállított programból nem mindenre futja majd az időnkből, de hölgytagjaink a cserkeszőlői Csipkeházat semmiképpen nem akarták kihagyni. A csodálatos, egyedinek számító vert csipkékről lelkes tájékoztatót kaptunk a házat fenntartó alkotóművész-hölgytől és megcsodáltuk a csipkekölteményeket, a lakást díszítő vertcsipkéktől a ruhákig és kiegészítőkig. A kiállított darabok között nagyon sok díjnyertes alkotás is szerepel.

Az Elizabeth Étteremben elfogyasztott meglepően bőséges és finom ebéd után hová is mehettünk volna, mint a Baghy-Szinyei Merse Kúria nemrégen felújított csodálatos pincéjébe, Borházába. A Baghy család a XIX. század második felében, miután birtokot vásárolt Cserkeszőlő- Tópartpusztán, egy intézői lakot emeltetett a területen. Baghy Béla özvegye 1922-ben férjhez ment Szinyei Merse Félixhez, a híres festőművész fiához.

A korábbi épület kibővítésével és számos átalakítással jött létre a mai kúria, az akkoriban Kisasszonyszőlőnek is nevezett tóparti birtokon. Sajnos a történelem viharai közben egyetlen eredeti berendezési tárgy sem maradt meg, de így is hangulatos az épületbelső. A hozzá tartozó borospince az egykori kastély mellett épült egy homokbucka alatt, amely az Alföldön egyedülállóan akár 140 fő befogadására is alkalmas és 1983 óta műemléki védelem alatt áll. Háromféle alföldi bort kóstoltunk meg itt.

Következő állomásunk szó szerint egy állomás volt, a tiszakécskei kisvasút végállomása. Bár maga a vonatozás alig 15 perces, csoportunk különleges bánásmódban részesült.

 

Mivel a kisvonat mindkét kocsiját megtöltöttük, külön menetrend szerint, egy lelkes nyugdíjas vasutas segédletével és vicceivel kísérve, a kis mozdony ott állt meg, ahol akartuk. Így volt időnk megmászni a Tisza-parti kilátót is, ahonnan nevezetes folyónk hatalmas kanyarulatát is megcsodálhattuk.

 

Nagyon meleg volt, így a tervezett tanösvény-látogatást félredobva hazatértünk Lakitelekre vacsorázni, fürödni – na, és a Labdarúgó EB soron következő meccsét megnézni. Az utóbbi persze főképpen férfitagjainkat érdekelte.

SzK

Megosztás