Igen gyakori a trükkös csalások esetében, hogy az elkövetők különféle szolgáltatók munkatársainak vagy hivatalos személynek adják ki magukat és hihetőnek tűnő magyarázatokkal, kérésekkel (villanyóra, vízóra, gázóra leolvasás, túlfizetés …stb.) próbálnak a sértett bizalmába férkőzni, bejutni a lakásba vagy pénzváltás ürügyén nagyobb összegű készpénzt kérni.
Az elkövetők attól sem riadnak vissza, hogy rendőrnek adják ki magukat, és a hivatalos jelleget színlelve férkőzzenek be a sértett bizalmába, otthonába. Megtévesztésként hamis igazolványt, vagy igazolványtokot mutatnak fel. Jellemzően nem a jól ismert egyenruhában, hanem úgymond civil, polgári öltözetben jelennek meg.
A legfontosabb, hogy óvakodjanak az idegenektől, és ne engedjék be őket lakásukba!
Mit tegyen, ha idegen érkezik?
- Idegent soha ne engedjen be a lakásába! Ha ez mégis elkerülhetetlen, akkor ne hagyja őt egyedül egyetlen pillanatra sem!
- Az Önhöz becsengető idegenekkel kapcsolatban mindig legyen óvatos! Előfordul, hogy hivatalos személynek, szolgáltató munkatársának (postás, újságos, szerelő, díjbeszedő, mérőóra-leolvasó, rendőr) adják ki magukat a csalók, vagy házaló árusként, bajba jutott személyként segítséget kérve, esetleg hivatalos ügyben hatósági személyként, rendőrként próbálnak bejutni a lakásokba!
- Idegen kérésére ne váltson pénzt, és legyen óvatos, ha nagy címletű pénzből kell visszaadnia, nehogy hamis bankjeggyel fizessenek Önnek!
BONTSA A VONALAT!
Egy másik gyakori trükkös módszer az „unokázós csalás”. A módszer lényege, hogy az elkövetők telefonon felhívják a kiszemelt áldozatot az alábbi színlelt indokokkal.
- Az unoka, vagy hozzátartozó balesetet szenvedett, az okozott károk rendezése miatt pénzre van szüksége.
- Az unoka, vagy hozzátartozó kölcsönt vett fel, amit sürgősen vissza kell fizetni.
- A hozzátartozó bajba került, esetleg fogságban van, csak pénzért cserébe engedik szabadon.
- Életmentő műtétet kell végrehajtani az unokán, vagy más hozzátartozón.
Előfordul, hogy a telefonhoz hívnak egy magát „rendőrnek vagy orvosnak” kiadó személyt is, aki megerősíti azt, hogy valóban megtörtént a baleset, vagy műtét, ezzel ráhatást gyakorolva, hogy mindenképpen segítenie kell.
FONTOS! Szakítsa meg a telefonhívást, és ellenőrizze a kapott hír valóságtartalmát!
- Ne bízzon meg a váratlanul telefonon vagy személyesen jelentkező idegenekben!
- Ha gyanús telefonhívást kap, BONTSA A VONALAT!
- Haladéktalanul vegye fel a kapcsolatot az unokával, hozzátartozóval, mert ezzel tudja ellenőrizni a hívás valóságtartalmát.
- Soha ne adjon át pénzt, vagy más értéket idegenek számára!
- Bűncselekmény gyanúja esetén értesítse a rendőrséget!
Figyelem! A csalók a bűncselekmények elkövetésére felkészülnek és a sértett bizalmának elnyerése végett olyan információkat is közölhetnek, amelyek valóban a hozzátartozóhoz kapcsolódhatnak.
Amennyiben mégis bűncselekmény áldozatává válna, kérjük, azonnal értesítse a rendőrséget az ingyenesen hívható 107 vagy 112 segélyhívó számon.
Pest Megyei Rendőr-főkapitányság
Bűnmegelőzési Osztály