A Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz keretén belül a Pénzügyminisztérium, mint Támogató által 2022.06.03-án meghirdetett TOP_PLUSZ-3.3.1-21-PT1 GYERMEKNEVELÉST TÁMOGATÓ HUMÁN INFRASTRUKTÚRA FEJLESZTÉSE tárgyú felhívás alapján Budaörs Város Önkormányzatának támogatási kérelmét támogatásra alkalmasnak minősítette. A Kedvezményezett – a Támogató döntése alapján 799,99 millió forint, az Európai Regionális Fejlesztési Alapból és hazai központi költségvetési előirányzatból finanszírozott vissza nem térítendő támogatásra jogosult.
A kedvezményezett neve: Budaörs Város Önkormányzata
Megvalósítási helyszín: 2040 Budaörs, Farkasréti út 52.
A Támogatás intenzitása: 100 %
A Projekt tervezett elszámolható összköltsége 799,99 millió Ft.
Projekt azonosító száma: TOP_PLUSZ-3.3.1-21-PT1-2022-00021
A fejlesztés bemutatása:
Új óvoda épül a Pagony Óvoda helyén: modern, tágas és környezetbarát fejlesztés
A Pagony Óvoda jelenlegi, 4 csoportszobás épülete a ’80-as években készült, acélvázas, könnyűszerkezetes kialakítású, és már nem felel meg a mai igényeknek. Az eredetileg négy csoportszobára tervezett 785 m²-es épületben jelenleg öt csoport működik, bár az óvoda alapító okirata szerint 125 férőhelyet biztosít, a maximálisan felvehető gyermeklétszám 150 fő. A hely azonban már nem elegendő a növekvő igények kielégítésére, ezért egy új, modern óvoda építése vált szükségessé. A fejlesztés részeként egy új, kétszintes, 1381 m²-es épület épül, amely hat csoportszobára bővített férőhelyet biztosít majd. Az új óvoda a modern kor elvárásainak megfelelően készül el: tágas csoportszobák, tornaszoba, korszerű tálalókonyha, és külön helyiségek az adminisztrációnak, az orvosi ellátásnak, valamint a gyerekpszichológus és logopédus munkájának. A fejlesztéshez az önkormányzat két szomszédos telket is felvásárolt, így az óvoda környezete jelentősen kibővül. A régi épületet és a telkeken található lakóházakat elbontjuk, hogy helyet adjunk az új létesítménynek. Az épület különleges kialakítása a telek domborzati viszonyaihoz igazodik: a szintek félszinteltolással készülnek el, a főbejárat a Farkasréti út felől szintben lesz megközelíthető.
Az épület elrendezése praktikus és átgondolt. A főbejárat a Farkasréti út felől szintben megközelíthető, ahol a szélfogó és az akadálymentes lift kap helyet. Innen egy-egy lépcsőkarral lehet elérni a földszintet vagy az emeleti szintet. A földszinten találhatók a csoportszobák, öltözőkkel és vizesblokkokkal, a tornaszoba, a tálalókonyha, a személyzeti helyiségek, és a tárolók. Az emeleti szinten kapnak helyet az adminisztrációs irodák, az orvosi szoba, valamint a gyerekpszichológus és a logopédus munkaszobái. Mindkét szinten kialakítunk mosdókat, amelyeket az óvodai dolgozókon kívül a szülők is használhatnak, emellett a földszinten egy akadálymentes WC-t is létrehoznak pelenkázóval. Az épület északkeleti szárnyában, a gazdasági bejárat mellett helyezkednek el az üzemeltetés helyiségei, például az óvodások étkeztetését kiszolgáló tálalókonyha és a hozzá tartozó helyiségek.
Az óvoda udvara is jelentősen átalakul: sportpályát építünk, új játékokat helyezünk ki, valamint kerékpártámaszokat telepítünk a gyermekek számára. A lapostetőn extenzív zöldtető létesül, amely környezetbarát és esztétikus megoldásként szolgál. Az épület mellett nyolc parkolóhelyet alakítunk ki, amelyek közül egy akadálymentes lesz.
A fejlesztés részeként két új óvónő, egy dajka és egy pedagógiai asszisztens munkahelyét is megteremtjük. A projekt a Széchenyi Terv Plusz program keretében valósul meg, ez 799,99 millió forint európai uniós támogatást jelent a fejlesztés megvalósításához. A beruházás várhatóan 2026. augusztus 31-én fejeződik be, és egy modern, gyermekbarát intézménnyel gazdagodik a helyi közösség.
A projekt tervezett befejezése: 2026.08.31.
További információ kérhető:
Ács Annamária
Sajtófőnök, Budaörs Város Önkormányzata
Acs.annamaria@budaors.hu