Simon László, az egyesület elnöke köszöntötte a megjelenteket.
–Nagyon köszönjük a szakembereknek, név szerint Holczer Istvánnak, Zengl Jánosnak, Ritter Józsefnek és Komjád Jánosnak a közreműködését. Egyesületünk a Budaörsi kertbarátok tagfelvételt hirdet. Jelentkezni lehet minden hónap első szerdáján 15 órakor a Jókai művelődési házban. – tájékoztatott az elnök.
Majd Nagy Sándorné Ági, agrármérnök, kertbarát vette át a szót. (részlet)
„A metszés “művészet”, aminek az eredményét nemcsak a szem, hanem a száj és a pénztárca is élvezi.
Előnyei:
Szellős, napfény által jól átjárható lomb kialakítása, ahol kiváló gyümölcsök teremnek hosszú távon. Megelőzi az ágak felkopaszodását, túlterhelését, fiatalítja, új hajtások képződésére serkenti a növényt, megszabadítja azokat a kártevőktől.
A csapadék a szellős lomb szerkezetben mihamarabb felszárad a fáról, így nem keletkeznek fertőzési gócok, kisebb felületet kell permetezni.
Mikor történjen ?
Megkülönböztetünk nyugalmi időszakban végzett téli metszést és vegetációs időszakban végzett nyári metszést. A metszés ideális ideje több tényezőtől függ. A nagy, több hektáros ültetvényeknél a munkaerőhöz kapcsolható adottság is befolyásolja, de a kertjeinkben megtehetjük, hogy a legmegfelelőbb időt válasszuk. A csonthéjasoknál március 10. előtt nem célszerű metszeni, a nyári metszés szürettől szeptember 10-ig lehet. A téli hidegben történő metszéskor lassú a sebképződés, nagy a visszafagyás esélye.
Hogyan?
A tél végén a metszést megelőzi a törzs és vázágak átkefélése, a gyümölcsmúmiák eltávolítása az áttelelt kórokozók gyérítése céljából. Ilyenkor vágjuk vissza, megfelelő ráhagyással, a moníliás, és a likacsosodásra utaló besüppedt foltos vesszőket.
A vezérmondat, hogy „ne csinosra, hanem hatékonyra” messük a növényeket! Mikor lesz hatékony? Ha a fa hosszú életű, egészséges lesz, kiváló és sok termést hoz. Úgy kell metszeni, hogy alkalmazkodjunk az adott térhez is. Szűk térben magasabb, vékonyabb, tágasabb térben szélesebb, alacsonyabb fákat alakítsunk! Figyelembe kell venni a fajta növekedési esélyét. Fontos! A metszést a rüggyel ellentétes irányba lejtő ferde vágással kell megejteni! Az őszibaracknál a katlanforma kialakítása a megfelelő.
Ifjítás: az elöregedett fák drasztikus visszavágása.
Sok 3-5 napos szakmai oktatást hirdetnek az országban,napi 15-20.000 Ft-os részvételi árral, sőt 3 napos, a kertünkhöz igazított oktatás is van 200.000 Ft-ért. A budaörsi kertbarátok már évek óta rendeznek metszési bemutatót azzal a céllal, hogy tegyük termővé Budaörs kertjeit! Ehhez kívánok én is jó kedvet, egészséget, egy kis szakmai felkészültséget!” -zárta Ági az ismertetőjét.
Közben alkalmunk volt forralt bort, meleg teát kortyolgatni, a süteményekből falatozni.
Ezt követően átvonultunk Pálos Attila közelben fekvő kertjébe, ahol már a gyakorlatban is megtekinthettük a szakszerű metszést. A metszés a legtöbb fánál szükséges. Még a rossz metszésnél is az a rosszabb, ha nem metszünk.
Sok hasznos tudnivalóval bővítettük tudásunkat. Köszönjük mindezt a kertbarátoknak és minden segítőnek.
s.k.