A program létrehozása két kulturális intézmény együttműködésének köszönhető – a tájháznak és a Biatorbágyi Karikó János Könyvtárnak.
A völgyhíd mindannyiunk számára ismert, és nem csak a Matuska-féle merénylet miatt. Az impozáns viadukt az első és egyetlen kétpályás híd Magyarországon.
A biatorbágyi viadukt tulajdonképpen kettős vasúti völgyhíd. Az elsőt 1884-ben építették, a másodikat 1898-ban.
A viadukt a magyar vasúttörténet legfényesebb korszakának az emléke, emellett nagyszerű látványosság is. A Füzes-patak völgye felett ível át Biatorbágy határában.
1977-ben korrigálták a vasútvonal pályáját, ezzel a viaduktot forgalmon kívül helyezték.
Az országosan is ismert merénylet 1931. szeptember 13-án történt, amikor az ekkorra már jól ismert merénylő és csaló, Matuska Szilveszter felrobbantotta a biatorbágyi vasúti viadukt déli vasúti pályájának egy részét. A bécsi gyorsvonat a mélybe zuhant 22 ember halálát okozva.
A Bechtold Tájház kiállításmegnyitóján a könyvtár vezetője , Uzonyi Edit a híd történetét ismertette a kezdetektől napjainkig. – Mára a város jelképe lett. – említette.
Balogh Ferenc , a tájház munkatársa vasúttörténettel bővítette ismereteinket. Mára a viadukt műemléki védettség alatt áll. – mondta. Rajta halad át a Budapest-Balaton kerékpárút.
A számos archív, jó minőségű fényképekből, dokumentumokból, térképekből, korabeli újságokból készült látványos, nagyon alapos kiállítást a létrehozója, Steiner Andrea mutatta be.
A kiállítás még nyáron is látható. Várják az érdeklődőket: Cím: 2051 Biatorbágy, Fő u. 92. Telefon: +36 23 787 391 (csak nyitvatartási időben hívható). E-mail: info[@]bechtoldtajhaz.hu.
s.k.