Melyek voltak a nyári hónapok legfontosabb eseményei?
-Izgalmas, aktív nyarunk volt, sok értékes programmal, eseménnyel. A június a gyönyörű budaörsi virágszőnyeggel (jún. 2.), majd a választásokkal kezdődött (jún.9.), múzeumunk Facebook oldalán sok szép fotót tettünk ki. Júniusban került sor hagyományőrző nyári táborunkra is, ahol sok izgalmas téma és program volt, de a tábor legszebb pillanatait a csillogó gyermekszemek adták.
Június végén rendeztük meg fenntartónkkal, a BNNÖ-vel és Budaörs Görög Nemzetiségi Önkormányzatával a Görög-német délutánt, amely egy igazán sikeres, sok vendég által látogatott rendezvény volt.
Júliusban meglátogatott minket az ulmi Donauschwäbisches Zentralmuseum igazgatója és egy diákcsoport a tübingeni egyetemről,, majd egy kreatív festőtábornak adtunk helyet, a gyönyörű festményekről egy mini kiállítás is megtekinthető Facebook oldalunkon (július 5-i posztunkban). Ifa-Kulturmenedzserünkkel, Vincent Raab-al közös projektünk záró rendezvénye – parlamenti látogatással, előadásokkal, múzeumi workshoppal – ugyancsak júniusban kapott helyet múzeumkertünkben, kedvelt, sikeres volt országosan is. Büszkék vagyunk arra is, hogy a „Magyar Menyasszony” c. kiállításon a Nemzeti Múzeumban szerepelt gyűjteményünk egy igazán szép, értékes, régi darabja, egy budaörsi német nemzetiségi pár esküvői képe, kedvelték a múzeumlátogatók. (nyár végén zárult ez a tárlat)
Nyáron több külföldi csoport is meglátogatott minket, egy elzászi, francia csoport egy hétig volt nálunk, majd bánáti sváb fiatalok tánccsoportjai, továbbá a hadisírgondozók két csapata is egész napos, ún. projektnapokra érkeztek július és augusztus hónapokban hozzánk, és nagyon pozitívan meséltek a kiállításokról, projektjeinkről.
Mi is többször vendégeskedtünk, augusztus elején például Bad Kissingenben tartottunk előadást egy három napos nemzetközi konferencián, majd augusztusban részesei, partnerei voltunk a Skanzen 4 napos nemzetközi konferenciájának, amely záró rendezvénye múzeumkertünkben volt, 20 ország több mint 95 vendégével.
Lego falunk és Lego figuráink is utaztak nyáron: a Skanzen „Hagyományok vendégségben” c. rendezvényén nagy sikert arattak. Szeptember elején, a Kápolna búcsúja tiszteletére is, egy egyházi vonatkozású kiállítást nyitottunk meg a múzeumkertben „A hit közösséget teremt” projektünk részeként, majd az ugyancsak évek óta kedvelt programsorozatunk „Sprache des Herzens/A szív nyelve” tematika mentén szólítottuk meg a budaörsi németet tanuló iskolásokat, pedagógusaikat egy izgalmas konferenciával, benne egy rendhagyó meglepetéssel, Szalai Norbert Dakar-Rally versenyző egyik oldtimer autójával. Örömmel láttuk, hogy nagyon jól érezték magukat nálunk a fiatalok.
Hány tanuló fordult meg a múzeum udvarán a programok alkalmával?
-Az említett programokon általában 40-60 diák fordul meg nálunk, de például a fenntartónkkal, a BNNÖ-vel megrendezésre kerülő TINN-napokon egy hét alatt több mint 900 budaörsi diákot mozgatunk meg színes, értékes programokon keresztül.
Jó kapcsolatban áll a külföldi szervezetekkel. Erről mit tudhatunk?
-Igen, múzeumunk és projektjeink kül- és belföldön is kedveltek. Számos külföldi egyesülettel, múzeummal, közösséggel vagyunk élő kapcsolatban, sokan látogatnak el hozzánk Németországból, Ausztriából, Dél-Tirolból, de messzebbről is. Fontosnak tartjuk a „hídépítést” – munkánk, publikációink, előadásaink, kiállításaink által megismerhetjük egymást és sokat tanulhatunk egymástól. Külföldi partnereink ezen túlmenően szívesen támogatják sikeres projektjeinket, mint pl. az említett „Sprache des Herzens” programsorozatot. Ez öröm mindenkinek, az ezen részt vevő budaörsi iskolásoknak is.
A sváb bálon
Mi lesz a következő program?
-A héten a YouTube-on már ismert „Sváb Archívum” c. értékmentő interjú-sorozat készítője, rendezője látogat el hozzánk egy filmvetítéssel egybekötött beszélgetésre, ahol idősebb honfitársainkat is köszönteni szeretnénk. Az interjúk és az említett film elérhető lesz a program után több múzeumi felületünkön is – és természetesen ezt folytatni fogjuk további hasonlóan értékes interjúval, hiszen a 24. órában vagyunk, a német nemzetiséget ért nehézségek, történelmi tények, kortanúk tekintetében.
Új időszaki kiállításunkat is hamarosan megnyitjuk: Az egész évben kedvelt „Magyarországi német asszonysorsok 1944 után” c. kiállításunk után (melynek kiállításvezető füzete múzeumunkban természetesen még elérhető) decemberben nyílik meg új időszaki kiállításunk „Pumuckli és barátai” címmel, amely az elmúlt 50 év magyar-német koprodukcióban készült animációs filmjeiről szól, – és ezen felül még sok minden másról. Mert ezek a különleges rajzfilmek már 1989 előtt „rést ütöttek a pajzson”, kedveltek voltak nemcsak a szocialista Magyarországon, hanem nyugaton is, Németországban vagy Angliában. A kiállítás anyaga ezért nemcsak a gyerekeket, családokat szólítja majd meg, hanem az értékes művészi munkák mögött számos, történelmi jelentőségű történet is megbújik, amit kiállításunk – talán ilyen szempontból elsőként – ugyancsak bemutat. Facebook oldalunkon olvasható lesz minden ezzel kapcsolatos információ (pontos megnyitó időpontja is), érdemes figyelemmel kísérni,
Több civil szervezetnek is otthont adnak. Melyek ezek?
– Igen, ez is egy fontos lépés az említett „hídépítés”, partnerség, együtt gondolkodás tekintetében. A Kertbarátok köre, a Stammtisch tagjai, a budaörsi Kulturverein programjai, a Bleyer Jakab Közösség, az Asszonykör összejövetelei, továbbá fenntartónk, a BNNÖ ülései, eseményei – mind helyet kapnak nálunk, sokan és szívesen látogatnak el hozzánk.
Szeretettel várunk Mindenkit múzeumunk programjain, kiállításain, illetve Facebook és Instagram oldalain.
Dr. Gajdos-Frank Katalin
(s.k.)