-Húsz év óta eljövünk tiszteletünk jeléül és letesszük az emlékezés koszorúját Széchenyi István szobránál. Bár a pandémia miatt tavaly ez elmaradt, az idén engedélyt kellett kérnünk, amit megértettünk. – mondta Kovács Tiborné Judit, a budaörsi Széchenyi Kör elnöke. – Sajnos , egyre kevesebben leszünk, akik emlékeznek. Pedig Széchenyi, ahogy politikai ellenfele, Kossuth jellemezte – a legnagyobb magyar, éppen 230 éve született.
Százkilencven éve, 1825. november 3-án ajánlotta fel a pozsonyi országgyűlésen Széchenyi István gróf birtokainak egyévi jövedelmét, 60 ezer forintot a Magyar Tudós Társaság (a mai Tudományos Akadémia) megalapítására.
Álljon itt a mindennapi imádsága, amit a naplója megőrzött.
„Mindenható Isten, hallgasd meg mindennapi imádságomat! Töltsd el szívemet angyali tisztaságú szeretettel embertársaim iránt, hazám iránt és honfitársaim iránt!” “Világosítsd meg egy kerub szellemével és gondolkodó erejével; engedd a jövendőbe pillantanom; a jó magot a rossztól megkülönböztetnem!
Sugalld nekem, mit és hogyan kell kezdenem, hogy egykoron a tőkével, melyet reám bíztál, elszámolni tudjak!
Gondolkodni és dolgozni akarok, éjjel nappal, éltem fogytáig.
Gyarapítsd, ami jó – tipord el születésekor, ami netán rossz gyümölcsöt teremne! Segíts nekem, hogy minden szenvedelmet elfojthassak magamban!
Engedd, hogy a világon mindent lelkem igaz alázatával szemlélhessek, és kezdhessek – és engedd, hogy az angyal, ki engem megvilágosít, békességben és csendes boldogságban éljen!
Ez imádságom ne mondassék, hanem szüntelen cselekvés által küldessék az égbe! Amen.”
(1826 . december 10)
Jó lenne, ha az utókor több hálát tanúsítana a legnagyobb magyar személye iránt.
s.k.