TOP_PLUSZ pályázatok - érdemes odafigyelni

2025-06-11 | Közélet
Nem először nyer támogatást Budaörs városa a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz pályazatainak keretén belül, csak a 2024-ben elkezdett programokat említve: a Farkasréti Pagony Óvoda fejlesztése, a Budaörsi Mentőállomás épületének energetikai korszerűsítése, a Kossuth Lajos utca fejlesztése, önkormányzati épületek energetikai korszerűsítése és most ismét, két másik várossal együtt, a város helyi humán fejlesztésekre nyert 124,96 millió forint vissza nem térítendő támogatást.

A kitűzött cél nem annyira konkrét, mint egy útépítés vagy óvodafejlesztés. Több program, több gondolat megfogalmazódhat ennek kapcsán. De nézzük, mit tudunk meg róla a sajtóközleményből:

Helyi humán fejlesztések Budaörsön

2025. 05. 20.
A Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz keretén belül meghirdetett TOP_PLUSZ-3.1.3-23-PT1-2024-00057 Helyi humán fejlesztések tárgyú felhívás alapján a Budaörs Város Önkormányzata, a Budaörs Városi Önkéntes Tűzoltó Közhasznú Egyesület, a Pusztazámor Községi Önkormányzat és a Sóskút Község Önkormányzat által alkotott Konzorcium támogatási kérelmét a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz Irányító Hatósága a 2024. szeptember 12-én támogatásra alkalmasnak minősítette. A Kedvezményezett – a Támogató döntése alapján 124,96 millió forint, az Európai Szociális Alap Pluszból és hazai központi költségvetési előirányzatból finanszírozott vissza nem térítendő támogatásra jogosult.

A kedvezményezett neve: Budaörs Város Önkormányzata, a Budaörs Városi Önkéntes Tűzoltó Közhasznú Egyesület, a Pusztazámor Községi Önkormányzat és a Sóskút Község Önkormányzat által alkotott Konzorcium

Megvalósítási helyszín: A projekt célterülete három települést érint: Budaörs, Pusztazámor és Sóskút.

A Támogatás intenzitása: 100 %

A támogatás összege: 124,96 millió Ft.

A Projekt tervezett elszámolható összköltsége: 124,96 millió Ft.

Projekt azonosító száma: TOP_PLUSZ-3.1.3-23-PT1-2024-00057

A projekt megvalósításának kezdete: 2025.01.01.

A fejlesztés bemutatása:

Budaörs Város Önkormányzata elindítja a „Helyi humán fejlesztések Budaörsön” projektet a TOP Plusz pályázat keretében:

A projekt célja, hogy javítsa a hátrányos helyzetű lakosok életminőségét és esélyegyenlőségét, valamint elősegítse a társadalmi integrációt.

A projekt TOP Plusz pályázat keretében valósul meg, és a tervezett megvalósítási időszak 2025. január 1-jétől 2028. április 30-ig tart. A projekt konzorciumi formában valósul meg, melynek vezetője Budaörs Város Önkormányzata, a konzorciumi tagok Budaörs Városi Önkéntes Tűzoltó Egyesület, Pusztazámor Községi Önkormányzata és Sóskút Község Önkormányzata.

A projekt célterülete Budaörs, Pusztazámor és Sóskút települések, ezeken belül is azok a területek, ahol a legnagyobb szükség van a szociális és közösségi fejlesztésekre, különösen a hátrányos helyzetű lakosok körében. A projekt számos önállóan támogatható tevékenységet tartalmaz, amelyek középpontjában a helyi közösségek fejlesztése áll. A programok között szerepelnek érzékenyítő programok, közösségfejlesztő rendezvények, a sajátos nevelési igényű gyermekek fejlesztésének támogatása, gyermekek számára szabadidős programok, valamint szülők felkészítő programjai prevenciós céllal.

A projekt kiemelt területei közé tartozik az egészségfejlesztés és a szűrővizsgálatok, amelyek célja, hogy a helyi lakosok minél szélesebb körben részesülhessenek a térítésmentes, életkor szerinti egészségügyi szűréseken, és fejleszthessék digitális egészségértésüket. Emellett a projekt célja a közlekedésbiztonság javítása is, különösen a gyermekek számára, a Bike Safe program népszerűsítésével és kerékpáros szervízoszlopok telepítésével.

A projekt biztosítja a nyilvánosságot és esélyegyenlőségi szempontokat is figyelembe vesz a megvalósítás során. A projekt munkacsoportja már létrejött, az első ülését is megtartották. Az együttműködési megállapodások aláírásra kerültek, és elkészült a tevékenység ütemterve és a programnaptár.

Tervezett tevékenységek a projektben:

Időseknek nyújtott szociális alapszolgáltatások esetén szemléletformálás: A településen élők számára érzékenyítő programok szervezése.
Gyermekjóléti alapellátás esetén szemléletformálás: Közösségfejlesztő programok szervezése, csoportos készségfejlesztés.
Gyermekek (szünidei) szabadidős programjainak szervezése.
Szülők számára szülőket felkészítő programok szervezése prevenciós jelleggel.
Szupervízió a szolgáltatásokban dolgozók számára.
A sajátos nevelési igényű, pszichés fejlődési zavarral küzdő gyerekek helyben történő fejlesztésének, tanításának támogatása.
Jogszabályban rögzített, térítésmentes, életkor szerinti szűrővizsgálatokon való részvételre ösztönzés, egyéni állapotfelmérés és kockázatbecslés, illetve az ehhez kapcsolódó egyéni tanácsadás, továbbá a szűrővizsgálatok helyben történő biztosítása.
Digitális egészségértés fejlesztése.
Egészségügyi, helyben elérhető szolgáltatások megvalósítása: Életmódváltó és közösségi egészségnevelési programok megvalósítása.
Kerékpáros közlekedést népszerűsítő és/vagy közlekedésbiztonsági célú szemléletformáló tevékenységek megvalósítása hátrányos helyzetű csoportok, elsősorban gyermekek számára.
Bike Safe program népszerűsítése, kerékpáros szervízoszlopok telepítése.

Budaörs Város Önkormányzata és a projekt partnerei elkötelezettek a társadalmi esélyegyenlőség elősegítésében és a közösségi fejlesztések megvalósításában. A projekt hosszú távon hozzájárul a települések fenntartható fejlődéséhez és a helyi közösségek megerősítéséhez. A projekt eseményeiről és programjairól az önkormányzat projekt aloldalán tájékozódhatnak: https://budaors.hu/

A projekt a Széchenyi Terv Plusz program keretében valósul meg.

A projekt fizikai befejezésének határideje: 2028.04.30.”

Egyelőre ezt a konkrétabb programot találtuk a városi honlap aloldalán:

„Ingyenes előadások az EESZT lakossági portál használatáról nyugdíjasok számára

Budaörs Város Önkormányzata a „Helyi humán fejlesztések Budaörsön” című projekt keretében ingyenes tájékoztató előadásokat szervez a városban élő nyugdíjas lakosok számára, a digitális egészségértés erősítése és az EESZT lakossági portál használatának megkönnyítése érdekében.”

Várjuk a további fejleményeket!
SzK

Megosztás