Úgy tartották, hogy megóvja a házat a szélvihartól, a villámcsapástól, lakóit a betegségektől. Egy-egy ágat a szobában a szentkép mögé is tűztek.
Régen a legtöbb családnál ilyenkor került utoljára húsétel az asztalra.
Nagycsütörtökön, a misén a Glória éneklésekor utoljára szólalt meg a harang, felzúgott az orgona, a ministránsok csengettek. Ezután „A harangok Rómába mentek” mondták az emberek. A fiúk közül sokan szívesen vállalták, hogy fakereplőt pörgetve végigszaladtak az utcákon, ezzel helyettesítve a harangszót.
Az asszonyok megkezdték a sütést, ami egy nagyszámú család esetében nem csak egy tálcányi édességet jelentett. Söpörték az utcákat, udvarokat. Jellegzetes menüje volt a böjti napoknak a babsaláta. Ezt előre el lehetett készíteni, hidegen is fogyasztható. (Főtt bab sóval, hagymával, ecettel ízesítve.)
Nagypénteken a hívek szigorú böjtöt tartottak. A férfiak sem mentek ki a földekre dolgozni. A templomban a Szent Sír előtt az asszonyok ájtatosan imádkoztak. Tradicionális öltözetükben a lövészek kettesével őrt álltak a sírnál. Megtörtént az oltárfosztás, azaz minden oltárdíszt, gyertyatartót eltettek, a nagy oltárképet letakarták.
Délután a falu apraja-nagyja részt vett a körmeneten. Zászlókkal a Kálváriadombra vonultak, a stációkhoz és a három kereszthez. Énekelve, imádkozva tértek vissza a templomba.
Szombaton a feltámadási körmenet idején újból megszólaltak a harangok. Sokan égő gyertyával vonultak.
Az emberek örvendeztek és a fúvószene kíséretében önfeledten énekeltek:-Krisztus Urunk feltámadt!
Amikor visszatértek otthonaikba, felszeletelték a húsvéti sonkát, amit főtt tojással, tormával, puha kenyérrel falatoztak. Nem volt olyan ház, ahol ne került volna ez a hagyományos étel az asztalra.
Fotó: archív, Istevean
s.k.