A COVID-19 vírus komplex kutatása Magyarországon

2021-03-24 | Közélet
Az új típusú koronavírus okozta megbetegedések megelőzésével, korai diagnosztikájával és gyógyításával kapcsolatos kihívások minden eddiginél hangsúlyosabbá tették az orvostudomány kutatásainak szükségességét és a klinikai vizsgálatok szerepét.

Nemzeti Kutatási Fejlesztési Program kidolgozásáról egyeztetett Prof. Dr. Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere, Prof. dr. Mándl József akadémikus, az Egészségügyi Tudományos Tanács elnöke és Prof. Freund Tamás, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke.

A kutatásban részt vesz a Magyar Tudományos Akadémia, az országos intézetek, az egyetemi klinikák, a megyei kórházak, összességében az egész magyar egészségügy.

Dr. Kásler Miklós felelős miniszter szándéka, hogy a Nemzeti Kutatási Fejlesztési Program szakmai komplex stratégiát jelöljön meg a COVID-19 vírus és az újabb mutációk által okozott megbetegedések és szövődmények kutatási irányaira.

A szakmai program válaszokat keres például arra, hogy mi tesz egyes embereket érzékennyé a tünetek tartós fennmaradására. Vizsgálja, hogy kivált-e a SARS-CoV2 és a vírusmutánsok okozta fertőzések krónikus szív-, idegrendszeri, daganatos vagy más szervi betegséget. Tartalmazza a vírus és a mutációk biológiájának meghatározását, az emberi szervezetbe, sejtekbe való bejutásának mechanizmusát, a vírusszaporodást, az emberi szervezet válaszreakcióját, a kialakuló szervkárosodásokat és a hosszútávú következményeket.

A program kiemelten kezeli a gyógyulás, a felépülés lépéseit, a rehabilitációt, illetve vizsgálja a betegek egy részében különbözően kialakuló tartós tünetegyüttest. Ide illeszkedik a Post Covid-19 szindróma kutatása is, amelynek szakmai protokollját az emberi erőforrások minisztere iránymutatásával a napokban dolgozták ki az érintett országos intézetek és szakmai kollégiumi tagozatok.

(Forrás: koronavirus.gov.hu, 2021. március 22.)

Megosztás