A festészet mint önfejlesztő erő

2025-04-07 | Budaörs
Mészáros Erzsébet nevét sokan ismerik egyrészt a festményeiről,amelyeket önmaga kifejezéseként a festészetet kedvelők széles táborának örömére alkot, másrészt pedig művészeti-, oktatói tevékenysége révén. A festészet iránt érdeklődő fiatal nemzedék  számára nyaranként - négy héten keresztül- a Zichy majorban festőtáborokat  szervez,ahol lehetőség nyílik a festészet megtanulására és komoly művészi eredmények elérésére.Ezeken a festészeti kurzusokon egyébként nemcsak gyermekek, hanem felnőttek is részt vehetnek.

 

Minden ember valami plusz adottsággal jön a világra. Van, akiben felébred pl. a festészet iránti vágy, van aki verseket ír,vagy novellákat,vannak kézügyességgel megáldottak, akik idővel keramikusok lesznek,ékszerkészítők és még sorolhatnám. De ezeket a gyermekkori vágyakat fel kell ismerni és tovább kell fejleszteni!Erre hivatottak elsősorban a szülők és a tanárok,akiknek igen nagy felelősségük van ezeknek a tehetségeknek a felismerésében és azok támogatásában..
Milyen lehetőségeket rejt a festészet elsajátítása?
 Nem is hinnénk, hogy mennyi mindenben nyújt segítséget,túl azon, hogy egy szép festmény megalkotása az önmegvalósítás kiteljesedése.  Mindemellett azonban számos más előnye, pozitív hatása is van.
A festészet tanulása egy kidolgozott technika, amely javítja a finom motoros készségeket. Ez visszahat az értelmi fejlődésre, ezen keresztül pedig a tanulmányi eredményekre, fejleszti a koncentrációt és a logikus gondolkodást, a kreativitást és lehetővé teszi a művészi elmélyülést, alkotói örömet, ami hatalmas önbizalmat ad!
Nem véletlen, hogy a festészet terápiaként is működik egyben.
Évek óta,nyaranta a Festőtáborodban sok gyermek tanulja a festészetet. Milyennek látod őket,amikor alkotnak? Létezik feloldódás a napi stressz alól?
A gyerekekre manapság hatalmas terhek hárulnak, rengeteg az iskolai feladat, nagyon nagy stresszben élnek!
A nyári alkotótáborok mellett év közben festészeti magánoktatással foglalkozom és sokszor látom a magán tanítványaimon, hogy arra a másfél órára, amíg alkotnak, felszabadulnak ez alól a nyomás alól, le tudják tenni a terheiket és elmélyülnek egy másfajta,egy teljesen más szintű művészi koncentrációban, amely igazi elmélyülést és feloldódást jelent a számukra.
Lehet, hogy sok gyermek a későbbiekben nem a művészi pályát választja, de az itt megszerzett tudás lehetővé teszi számukra, hogy amikor nehéz élethelyzetbe kerülnek , akkor nem valamilyen tudatmódosító szerhez nyúlnak, hanem ahogyan mondani szokták “kifestik magukból  “a problémáikat.
Milyen részt vállalnak az iskolák  a gyermekek művészeti képzésében?Tapasztalni valamiféle támogatást a részükről?
Fájó szívvel hallom és tapasztalom is- tisztelet a kivételnek –, hogy az iskolákban milyen mostohán kezelik a művészeti képzést. Pedig ez mindig is nagy jelentőségű volt a gyermekek számára- hiszen a rajz kisgyermekkorban az elsődleges kifejezőeszköz-,de most, ebben a felgyorsult , mesterségesen felpörgetett világban, ahol észrevétlenül is az „okos eszközök” használatához alkalmazkodunk, még hangsúlyosabban fontos: megtanít ugyanis lelassulni a normál emberi élet tempójára! Az iskolák feladata nemcsak az ismeretek maradéktalan átadása a gyermekeknek, hanem a tehetségek felismerése és azok segítése,irányítása ahhoz,hogy kiteljesedve felnőttként sikereket érjenek  el. A festészetet pedig meg lehet tanítani- és tanulni!
Gondolom a szülők örömmel íratják be a gyermekeiket a táboraidba.
Azok a szülők- és szerencsére nagyon sokan vannak ilyenek, -akik felismerik a művészet fontosságát és gyermekükben szunnyadó tehetséget, örömmel támogatják a képzést. A nyári művészeti táborokban csodálkozva látom, hogy évről-évre mennyit fejlődnek a gyerekek, és a végén már teljesen önállóan, magabiztosan alkotnak. Azoknak a -talán úgy mondhatnánk, hogy -átlagos képességű gyermekeknek is nagyon fontos a művészeti oktatás, akik nem képviselnek kiugró tehetségét, hiszen éppen a képzés fejleszti majd a kézügyességüket, finom    motorikájukat ,ez pedig, amint az előzőekben volt róla szó, visszahat a tanulmányi eredmények javulására , a koncentrációjuk fejlesztésére is.
Idén négy héten keresztül lesz lehetőség arra, hogy Budaörsön a Zichy majorban megismerjük ezt a varázslatos technikát: a klasszikus olajfestészetet, amely a festészet tanításának az alapja.
A legnagyobb önbizalmat és sikerélményt adó technika is egyben, hiszen a kép a készítése bármelyik stádiumában javítható.
Idén mikor látogathatók ezek a foglalkozások?
Július 7-étől kezdődően négy egymást követő héten keresztül tartjuk az olajfestészeti kurzusainkat Budaörsön a Zichy majorban, ahová minden kedves érdeklődőt szeretettel várunk! A foglalkozásainkról bővebb információt is kaphatnak a weboldalunkon:
nyarimuveszetitabor.hu
Emellett a nyarimuveszetitabor@gmail.com e-mail címen is tudnak jelentkezni.
Köszönöm az interjút.
Major Edit
Megosztás