Ne gondoljunk az ipari forradalom korára, vagy a rabszolgatartás idejére, amikor nehéz fizikai munkára kényszerítették a gyermekkorúakat! Ez a szörnyűség a 21. században is jelen van, napjaink szégyene.
A 19. században a gyerekekkel veszélyes munkákat végeztettek a gyárakban és a bányákban. A kéményseprők a rákos megbetegedés miatt lassú halálnak voltak kitéve. A földeken dolgozó gyermekek kimerítő napokat töltöttek fizikai munkával, főleg aratás idején. A ruhagyártó üzemekben akár 18 órát is dolgoztatták őket naponta.
Míg a világ szerencsésebb felén a gyerekek dúskálhatnak a játékokban, addig a másik felén, nem hogy játékuk nincsen, de még a szabadidejüket is elrabolják. Nem mehetnek iskolába, alig van idejük enni, nem pihennek hétvégén, és nem tudják, mit jelent játszani más gyerekekkel.
Az ILO statisztikái szerint a 21. század elején a törvényi tilalom ellenére több mint 200 millió (5-17 éves életkor közötti) gyereket kényszerítenek munkára szerte a világon. A gyermekmunka főleg a fejlődő országokban mindennapos, itt gyakran már ötéves korukban elhagyják a szülői házat a gyerekek, hogy pénzt keressenek a család számára. A tanulási és játék lehetőségétől való megfosztottság mellett alapvető táplálkozási, egészségügyi igényüket sem elégítik ki megfelelően.
Árut rakodnak az állomásokon, árulnak az utak mentén, dolgoznak a mezőkön, gyárakban, bányákban. Prostitúció, pornográfia, drogkereskedelem, kényszermunka, rabszolgaság. Helyzetek, amik a gyermekmunka legrosszabb formáit jelentik, és amelyek gyermekek milliót hozzák kiszolgáltatott, kínzó, megalázó helyzetbe és veszik semmibe alapvető jogaikat. A gyerekek mindig olcsó munkaerő, könnyen cserélhetőek, nem panaszkodnak, és nem követelik a jogaikat egyszerűen azért, mert nem ismerik ezeket. Sok esetben a család létszükségleteit a gyermek munkája biztosítja.
Magyarországon a gyermekfoglalkoztatást 1840-ben szabályozta először az Országgyűlés. Jelenleg munkavállaló csak a 16. életévét betöltött személy lehet. A törvényes körülmények között megszervezett, 15 éves kortól lehetséges szünidei diákmunka nem minősül szabálytalan foglalkoztatásnak. A diákmunkásokat nem szabad túlóráztatni, továbbá éjszakai műszakban, veszélyes munkakörökben sem lehet őket alkalmazni.
Forrás:internet
s.k.