A fákról általában: Az első és legfontosabb, hogy a fáknak szénmegkötő szerepük van. Az egyik legértékesebb ökoszisztémák a Földön – és nemcsak azért, mert természeti egységet képeznek. Hatalmas szerepük van az élőlények biodiverzitását illetően, a folyóvizek szabályozásában és a klímaszabályozásban egyaránt.
Néhány szó a vadgesztenyéről:
A gesztenyét mindenki ismeri, sőt sokan már kisgyermekként megtanulják, hogyan lehet megkülönböztetni a szelíd-, és a vadgesztenyét. Az óvodában, iskolában a gyerekek gyakran készítenek gesztenyéből figurákat, méghozzá a vad fajtából. Azonban a vadgesztenye nem csupán a gyerekek számára ismerős. Épp ellenkezőleg! Ez az értékes növény már évezredek óta fontos alkotóeleme a természetes orvoslás eszköztárának.
A növény általános jellemzői
A vadgesztenye, tudományos néven Aesculus hippocastanum Délkelet-Európa egyes részein őshonos fa, de ma már a világ szinte minden részén megtalálható. Sokan már a leveleiről és virágáról felismerik ezt a figyelemreméltó növényt, de a legszembetűnőbb tulajdonsága mégis a termése. Beporzást követően a virágból tüskés zöld héjon belül lapuló, sima, fényes, vörös-barna termés fejlődik.
Mire jó?
Az eredetileg Észak-Görögország és Albánia hegyeiben honos vadgesztenye részeit az emberek már több száz éve használják különféle gyógyászati és szépészeti célokra. Egyik fő hatóanyaga az eszcin, amely érvédő hatású szaponinok keverékéből álló vegyület.
Érdekességek
Tudtad? A kifejlett vadgesztenyefák megközelítőleg negyven méter magasra nőnek, és akár háromszáz évig is élhetnek. A sűrű lombozatú, nagy levelű fák impozáns látványt nyújtanak, különösen nyáron.
Gyakran ültetik az út szélére, csodás fasort képezve belőlük. A vadgesztenye fája puha és könnyű, ezért építőanyag. Virága értékes nektárt biztosít a méhek számára. A fa termése a szelídgesztenyére hasonlít, de íze rendkívül keserű, és fogyasztása nem biztonságos!
Budaörsi fáink védelme szerencsére biztosított városunkban. Meghálálják, hogy megkapják évente a szükséges permetezést és így visszaszorulnak a kártevők.
De mi is vigyázzunk ezekre a hatalmas fákra, óvjuk, védjük őket!
SzK
————————————