Az aprószentek története Máté evangéliumának második fejezetében olvasható. Eszerint Heródes a napkeleti bölcsektől megtudta, hogy azok a „zsidók újszülött királyát” keresik, aki – mint írástudói segítségével kiderítette – Betlehemben fog megszületni. Hogy az újszülöttet elveszejthesse, Heródes a napkeleti bölcseket megbízta, hogy miután megtalálták őt, menjenek vissza palotájába, és jelentsék neki. Ám a bölcsek álmukban egy jelenést láttak, amelyben egy angyal arra figyelmeztette őket,hogy ne térjenek vissza Heródeshez, és ők eszerint cselekedtek. Eltávozásuk után Józsefnek, Jézus nevelőapjának is megjelent álmában egy angyal, azzal az üzenettel, hogy családjával meneküljön Egyiptomba. Ezt mondta neki: “Kelj föl, fogd a gyermeket és anyját, menekülj Egyiptomba, s maradj ott, amíg nem szólok, mert Heródes keresi a gyermeket, meg akarja ölni.” Fölkelt, s még akkor éjszaka fogta a gyermeket és anyját, és elmenekült Egyiptomba. Ott maradt Heródes haláláig.Ezek után a haragra gerjedt Heródes minden két éven aluli fiúgyermeket megöletett Betlehemben és környékén, hogy biztos legyen abban, a „zsidók újszülött királya” nem marad életben.
Így beteljesedett, amit Jeremiás próféta jövendölt: Kiáltozás hallik, keserves sírás és jajgatás: Ráchel siratja fiait, s nem akar vigasztalódni, mert nincsenek többé.
Brueghel: Ártatlanok mészárlása 1586
E gyermekmészárlás áldozatait nevezi a magyar nép aprószenteknek (latin „innocentes martyres” = „ártatlan vértanúk”),és december 28-át aprószentek napjának tekinti.
Ehhez a naphoz kapcsolódó szokás: Ezen a napon a magyarországi német falvakban az iskolás fiúk kora reggel egy pálcával vagy bottal a kezükben indultak el rokonokat, ismerősöket látogatni, gyakran házról házra járva, verset szavalva. A pálcával aztán finoman megveregettek minden családtagot két-háromszor, de különösen a lányokat és asszonyokat. A hagyomány szerint a veregetés egészséget és gyarapodást hoz.
A vesszőzést egyes vidékeken odoricsolásnak, suprikálásnak, csapulásnak stb. is neveznek. A fiúk házról házra járva bőség-, egészség- és szerencsekívánó mondókákat adnak elő,jót kívánva a következő esztendőre. A vessző lehet termőág, fűzfavessző vagy korbács.
Budaörsön és környékén is ismerték ezt a szokást.
Forrás: internet
s.k.