Az egyik legenda szerint Szentbékkállán egy aranyhintó található elásva a föld alatt. Ráadásul a hintó rengeteg kincset tartalmaz.
A történet részben egy történelmi eseményhez kapcsolódik, hiszen azt állítja, hogy a környéken korábban volt egy nagyobb palota (ennek maradványa manapság a Velétei Palotarom), és ettől nem messze ásta el a törökök elől menekülő püspök a hintóját. Méghozzá rengeteg kinccsel együtt.
A helybéli mendemondák azonban rengetegszer beszámolnak arról, hogy tényleg kerültek elő kincsek a környéken a föld alól az elmúlt évszázadokban, amikor házakat építettek a környékbeli falvak lakosai. Ilyen talált pénzekből épült több ház is a faluban a feljegyzések szerint. Tehát valamiféle igazságalapja lehet a legendának.
A Promotions.hu szerint létezik egy másik történet, amely még régebbre, Nagy Lajos korába teszi az elásott kincsek és az aranyhintó legendáját.
Ezekben a legendákban annyira hittek a helyiek, hogy korábban valóban keresték ezeket a kincseket a föld alatt, még a romok közelébe telepített szőlőtőkék alatt is kutatták azokat a borászkodó családok.
Az már viszont nem a legendák világába tartozik, hanem tudományos értékű felfedezés, hogy a kaposvári Rippl-Rónai Múzeum archeológusai a közelmúltban egy, a maga nemében rendkívül ritka és kitűnő állapotú római aranypénzre bukkantak a Balaton környékén. Valószínűsíthetően még további értékes leleteket rejt a föld mélye.
Az unikális pénzérmét a 3. század derekán uralkodott Volusianus császár verette. A rendkívül jó állapotú aranypénz előlapján a császár szakállas portréja látható, sugárkoronával a fején, míg hátlapján Libertas, a szabadság megszemélyesítőjét láthatjuk. Az előkerült pénz címlete aureus – vagy más néven binio – , amiket már a i.e. 1. századtól kezdve vertek a Római Birodalomban.
(Volusianus császár mindösszesen 251 novembere és 253 augusztusa körül uralkodott. A fiatal, 22 éves császárt saját katonái gyilkolták meg.)
Az érme úgynevezett duplasúlyú aranypénz, amit nagy tisztaságú aranyból öntöttek, becsült értéke 5 millió forint.
A most megtalált érme azért is különleges, mert római aranypénzek nem túl gyakran kerülnek elő, másrészt Volusianus érméi is ritkának számítanak, így egy Magyarországon is ritkaságszámba menő aranypénz került a kaposvári Rippl-Rónai Múzeum Numizmatikai Gyűjteményébe, ami korábban csak egy római kori aranypénzzel rendelkezett – áll a múzeum közösségi oldalán megjelent közleményben, amelyben hozzáteszik, „bíznak benne, hogy a lelőhely tartogat még további meglepetéseket”.
(Több forrásból)
(SzK)