Augusztus – Kisasszony hava, Új kenyér hava

2024-07-31 | Budaörs
Augusztus hónap régi neve a rómaiaknál „Sextilis” volt, mert a hatodik (sextus) hónapja volt az esztendőnek. Ez az elnevezés maradt meg még a Julius Caesar-féle naptárreform után is.

Amikor azonban Augustus császárnak, Krisztus előtt 7-ben, az időközben újra felszaporodott szökőnapok miatt újabb naptárrendezést kellett végrehajtania, ennek a hónapnak a nevét is megváltoztatta. Miután életének legtöbb szerencsés eseménye ebben a hónapban játszódott le, ezért a saját felvett nevével jelölte meg ezt a hónapot. Azóta hívjuk Augustus-nak, azaz a magyar helyesírás szerint augusztusnak az utolsó nyári hónapot.

Az év nyolcadik hónapja, 31 napos. A nyelvújítók elnevezése szerint az augusztus: hévenes. A népi kalendárium Kisasszony havának nevezi. Hívják még nyárutónak, Új kenyér havának i.

Augusztus még ugyan nyári hónapnak számít, de a napi hőmérséklet átlagos maximuma már csökkenni kezd, illetve a nappali órák száma is egyre kevesebb, korábban érkezik az este. Statisztikailag kimutatható az is, hogy augusztus 20. után, hazánkban igen gyakran vált az időjárás is, válik hűvösebbé csapadékosabbá.

Van néhány augusztusra jellemző népi mondás

  • Ha másodvirágzású akácot látunk, hosszú, meleg őszre várunk.
  • Bárány, égen legelő, jön a szél meg az eső.
  • Ha esős, hamar jön a tél.
  • Amit nem főz meg augusztus, azt megsüti szeptember.
  • Ha forró augusztus első hete, akkor sokáig lesz hó a télen.

AUGUSZTUS

A harsány napsütésben
oly csapzott már a rét
és sárgáll már a lomb közt
a szép aranyranét.
Mókus sivít már és a büszke
vadgesztenyén is szúr a tüske

Radnóti Miklós

s.k.

Megosztás