Barátaink a fák

2026-08-04 | Budaörs
Ebben a napjainkban tapasztalható tikkasztó hőségben egyre inkább felértékelődik a fák szerepe. Milyen igaz az ősi kínai mondás: Ha nem lelsz árnyat adó fát, ne a napot okold, hanem önmagad.

Jókai Mór is faültetésre biztat:

Ültess fát!
Hogyha mást nem, lombot ád.
Árnyékában megpihenhetsz,
Gondot ő visel reád.
Jó tavasszal nyit virágot:
Messze érzed illatát,
Kis madárka száll reája:
Ingyen hallhatod szavát.
Ültess fát! (Jókai)

Megszívlelendő a 480 évvel ezelőtt elhalálozott Martin Luther lelkész ismert mondása: -Ha tudnám is, hogy holnap meghalok, még akkor is ültetnék ma egy almafát.

  Fákkal: A lombkorona árnyékol, a párologtatás révén pedig akár 12 Celsius-fokkal is hűtheti a talajfelszínt és a környező levegőt a forró nyári napokon.

  Fák nélkül: A nap közvetlenül éri a beton-, aszfalt- vagy talajfelületeket, amelyek magukba szívják a hőt, majd éjszaka is sugározzák azt, jelentősen növelve a hőhullámok hatását.

Milyen hasznuk van még barátainknak, a fáknak?

De hová és mit ültethetünk? 

Ezzel kapcsolatban kértünk választ a Polgármesteri Hivatal főkertészétől.

„A fakivágásokkal kapcsolatosan minden fontos információ a város honlapján elérhető az alábbi linken:

https://budaors.hu/ugyintezes/igazgatasi-ugyek/fakivagassal-kapcsolatos-ugyek

A fakivágás magántulajdonú ingatlanon bejelentésköteles tevékenység, közterületen a fakivágás és a zöldfelület bármilyen irányú megváltoztatása (tehát az ültetés is) engedélyköteles tevékenység.

Magasabb szinten kormányrendelet, helyi szinten pedig a helyi zöldrendelet szabályozza a folyamatokat.

A honlapon minden ide vonatkozó rendelet elérhető.

Az ügyintézés minden esetben ügyfélkapun keresztül történik, a Hivatal részéről az Igazgatási Iroda jár el.”

Üdvözlettel:

Szűcs Barbara főkertész
Budaörsi Polgármesteri Hivatal – Műszaki Ügyosztály
szucs.barbara@budaors.hu tel: +36 23 447 835

s.k.

Megosztás