Hol látható Budaörs rózsája?

2025-03-26 | Budaörs
Elég kevesen járnak gyalog errefelé, a buszról, autóból pedig szinte nem is látszik. Pedig a rózsabokor ott díszeleg - a Budaörsön jól ismert és nagyrabecsült - Márk Gergely (1923-2012) rózsanemesítő emléktáblája mögött a Budapesti úton és éppen arra készül, hogy tavaszi rügyeiből rózsaszínű, illatos, telt rózsákat neveljen.

A Budaörsi Kertbarátok Egyesületét több éves szoros barátság fűzte a székely származású rózsanemesítőhöz. A Budatétényi Rozáriumot és a Szeged melletti hatalmas rózsakertet is többször meglátogatták.

Márk Gergely egész életét a rózsák nemesítésének szentelte. Tőle származik az idézet:
Életem szerelme a rózsa. Törekvéseim értelmét abban látom, hogy rózsáim szebbé tegyék a világot, az emberek örömére.”

Budatétényben a Rozáriumban nevelte díjnyertes rózsáit. Majd saját erőből Budaörs-Törökbálint határában létrehozta a Magyar Rózsák Kertjét. Ezért Törökbálint is – Budapest és Bőcs mellett – díszpolgárává avatta. Állami kitüntetései: Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztje, Magyar Örökség Díj.
A kutató nevéhez több mint 650 rózsa nemesítése kapcsolódik, amelyeknek kivétel nélkül magyar nevet adott. Világszerte ismert többek között az Árpádházi Szent Erzsébet nevét viselő rózsája.

Ez a Budaörs nevű rózsa

Budaörs a Trianon rózsával és a Budaörs rózsával gazdagodott általa. Bár a Trianon rózsa első ültetése a Templom téren – fűkaszálás következtében – elpusztult, a második ültetéseket pedig a forró nyári hőség tette tönkre, ha mégis látunk a Trianon emlékmű körül piros szélű fehér rózsafejeket, tudjuk, hogy azok a Trianon-rózsák.

A Budaörs rózsabokor pedig, reméljük, szép virágokat hoz majd idén, amelyet a kertbarátok Márk Gergely emlékére ültettek 2012-ben.

SzK/s.k.

Megosztás