Húsvétra várva ...

2025-04-02 | Budaörs
Nagyböjt idején különösen megemelkedik a budaörsi Kálvária dombra látogatók száma. Egyébként is kedvelt kirándulóhely, könnyű felsétálni a 174 méteres magaslatra, meg-megállva a stációk előtt. A tövében is, a kis kápolna előtt számos rendezvény zajlik.

Hogyan kezdődött?

1821-ben kezdte el a budaörsi római katolikus egyházközség a keresztút megépítését, melynek teljes befejezése 1851-ben történt meg. Kezdetben  mindössze nyolc stációból állt a keresztút, a Kálvária domb tetejére pedig állítottak egy fakeresztet Szűz Mária, János és Mária Magdolna szobraival. A dombtetőre csigavonalban vezet fel az út.

Az eredeti Kálvária kápolnát Kreisz Jakab építtette 1817-ben. 1945-től a második világháború  és a németek elűzése után a kápolna köveit széthordták és csupán a fakereszt menekült meg, amely napjainkban a 2002-ben újjáépített Kálvária kápolnában látható. A stációk sem menekültek meg, az utolsó megmaradt darab alapján újították fel később a többit.

A mai stációk, a keresztút állomásai:

1. Jézust Pilátus halálra ítéli.  2. Jézus vállára veszi a keresztet.  3. Jézus először esik el.  4. Jézus találkozik anyjával.  5. Cirenei Simonnal vitetik a keresztet.  6. Veronika kendőjét nyújtja Jézusnak.  7. Jézus másodszor esik el.  8. Jézus szól a síró asszonyokhoz.  9. Jézus harmadszor esik el.  10. Jézust megfosztják ruháitól. 11. Jézust keresztre feszítik. 12. Jézus meghal a kereszten. 13. Jézust leveszik a keresztről. 14. Jézust sírba teszik.

Bővebben a budaörsi Kálvária történetéről ebben a cikkünkben olvashatnak.

SzK

2011. 04.11. Érkeznek a szobrok:

xx

És a nézőközönség:

SzK

Megosztás